Finansonline

Borsa İstanbul, Vadeli İşlem Opsiyon Piyasasında işlem gören “Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde yeni bir dönem başladı.”

Finansinvest ile Fina Enerji Holding A.Ş. güçlerini birleştirip, sektörde bir ilk olacak şekilde, elektrik vadeli işlem sözleşmelerinin piyasa yapıcılığını üstlendi.

Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmesi, sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki elektriği belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir ve dört standardize edilmiş asgari unsuru vardır: nitelik, fiyat, miktar ve vade.

Enerji ticaretinde güvenli bir fiyat riski yönetimi enstrümanı sunmayı amaçlayan bu işbirliği aynı zamanda İstanbul Finans Merkezi projesine ciddi katkı sağlayacak olan bölgesel enerji borsası oluşumuna da hız kazandıracak.

Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri elektrik ticareti yapan şirketlere operasyonel kolaylık, karşı taraf riskini ortadan kaldırarak şirketlere güvenli bir fiyat riski yönetimi, düşük maliyet ile nakit akış yönetimi ve işlemlerin kaldıraçlı olması sayesinde daha düşük bir teminat ile yüksek işlem hacmi gerçekleştirme olanağı sunuyor. Ayrıca, yakın gelecekte enerji sektörüne yatırım yapılmasına imkan sağlayan yeni ürünlerin gelişmesi ile kurumsal ve bireysel yatırımcıların portföyünde ürün çeşitliliği artacaktır. Finansinvest ve Fina Enerji Holding işbirliğinde yürütülen piyasa yapıcılığı bu kontratlarda derinliği artırarak şirketlere organize piyasalara geçiş kolaylığı sağlayacaktır.

Neden Finansinvest?Bünyesinde Enerji Piyasaları Birimi’ni kuran ilk yatırım şirketi olan Finansinvest, müşterilerinin ihtiyaçlarına uzman ve deneyimli ekibi ile cevap verir, merakla dinler, ihtiyaç ve beklentilerine yönelik yaratıcı çözümler sunar, onları eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantıları ile destekler. Son teknoloji kullanılarak dizayn edilmiş Elektronik İşlem Platformu üzerinden Borsa İstanbul’un yanında NoodPool ve EEX gibi global enerji borsalarına uzaktan erişim imkanı sunmakta ve yaklaşık 250 çalışanıyla Yatırım Bankacılığı, Perakende ve Varlık Yönetimi, Sermaye Piyasaları, Araştırma ve Portföy Yönetimi alanlarında hizmet vermektedir.


Pay Vadeli İşlem


Hesap Aç

Sanal Klavye
Close