Finansonline

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Sözcük / Şifre İşlemleri

Finansinvest’te hesabınızın olması durumunda, www.finansonline.com üzerinden müşteri girişi yapabilmeniz için "anahtar sözcük" ve "şifre" sahibi olmanız gerekmektedir.

www.finansonline.com anahtar sözcük ve şifresi alabilmek için Finansinvest hesap numaranızı bilmeniz, cep telefonunuzun yanınızda olması ve internet bağlantısı olan bir bilgisayarın yakınınızda bulunmanız yeterlidir.1-Finansonline Şifremi ve Anahtar Sözcüğümü Nasıl Alabilirim ?

İlk kez Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz:

Finansonline ana sayfada yer alan, "Anahtar sözcük/Şifre işlemleri" bölümünden, "Bireysel Hesaplar" seçildikten sonra ,"Anahtar sözcük ve şifremi ilk defa belirleyeceğim" butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkacak anahtar sözcük ve şifre talep formunda, Finansinvest Hesap Numarası,TCKN (Vatandaşlık No), ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda sisteme giriş yapabilmeniz için kayıtlarımızda bulunan telefon numaranıza tek kullanımlık şifre gönderilecektir. Karşınıza çıkacak yeni ekrana bu şifreyi girdikten sonra yeni bir Finansonline anahtar sözcük belirlemeniz için ilgili ekrana yönlendireceksiniz. Burada anahtar sözcüğünüzü belirledikten sonra belirlediğiniz anahtar sözcük ve geçici şifrenizin yer aldığı bir bilgilendirme mesajı kurumumuzda kayıtlı(telefon numaranıza) iletilecektir.

Mesaj gönderiminin ardından Müşteri Temsilcilerimiz, işlem teyidini almak için size en kısa sürede dönüş yapacaktır.

Tekrar Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz:

Finansonline anasayfada Anahtar sözcük/şifre işlemleri bölümünden Bireysel Hesaplar seçildikten sonra “Anahtar Sözcük ve Şifremi Unuttum Tekrar Belirleyeceğim” butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkacak "Anahtar Sözcük ve Şifre Talep" Formunda;
• Talep türü (Şifre veya Şifre ve Anahtar Sözcük)
• Finansinvest Hesap No,
• TCKN (Vatandaşlık No),
• Cep telefonu (telefon numarası)
bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda talebiniz kurumumuzda kayıtlı telefon numaranıza kısa mesaj olarak iletilecektir.
Sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli Finansonline şifreniz veya yine sistem tarafından otomatik olarak üretilen şifre ve anahtar sözcüğünüz gönderilir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.


2-Finansonline Şifre Talep Formunu Kimler Kullanabilir ?

Finansonline şifre talep formu, Finansinvest’te bireysel hesabı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türkiye’de faaliyet gösteren mobil operatörlerden birine kayıtlı cep telefonu bulunan müşterilerimiz kullanabilmektedir.
Müşterek hesaplar, kurumsal hesaplar ve Türkiye’de yerleşik yabancılara ait hesapların anahtar sözcük ve şifre işlemleri için "Finansonline Şifre Talep Formu"nun altında yer alan link’i kullanarak karşınıza çıkan başvuru formunun kullanılması gerekmektedir.


3- Finansonline Şifre Talep Formuna Girdiğim Bilgiler İle Finansinvest’te Kayıtlı Olan Bilgilerim Uyuşmuyorsa Ne Yapabilirim?

Bu durumda Finansonline şifre talep formunda belirttiğiniz bilgilerin kurumumuz nezdinde güncellenmesi gerekmektedir.Bunun için müşteri temsilciniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Müşteri temsilciniz aracılığı ile iletişim taahhütnamesi doldurarak cep telefonu, e-posta adresi ve iletişim adresinizi sisteme tanımlatabilir ya da sistemde tanımlı bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Başvuru
1- Finansinvest‘ te nasıl hesap açabilirim?

Size en yakın Finansinvest, QNB Finansbank şubelerinden yatırım hesabı açabilir veya "Hesap Aç" adımından başvuruda bulanabilirsiniz.


2- Finansinvest müşterisiyim, finansonline.com‘ u nasıl kullanabilirim?

www.finansonline.com sitemizin "Anahtar sözcük / şifre işlemleri" seçeneğinden başvuru formunu doldurarak şifre ve anahtar sözcük alabilirsiniz. Şifre ve anahtar sözcük aldıktan sonra sayfamızı kullanmaya başlayabilirsiniz.


3- Finansinvest müşterisi değilim, finansonline.com‘ u nasıl kullanabilirim?

finansonline.com'u kullanmak için "Hesap Aç" adımından başvuru formunu doldurabilirsiniz. Formunuz bize ulaştıktan sonra müşteri temsilcimiz en kısa sürede size ulaşarak hesap açılış işlemlerinizi başlatacaktır. Hesabınız açıldıktan sonra "Şifre Al" adımından şifre başvurusunda bulunup finansonline.com’u kullanmaya başlayabilirsiniz.


4- Şifre tarafıma nasıl ulaşıyor?

"Şifre Al" adımında karşınıza çıkacak anahtar sözcük ve şifre talep formunda, Finansinvest Hesap Numarası, TCKN (Vatandaşlık No), ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki “Gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda sisteme giriş yapabilmeniz için kayıtlarımızda bulunan cep telefonu numaranıza anahtar sözcük ve şifre gönderilecektir.

Mesaj gönderiminin ardından Müşteri Temsilcilerimiz, işlem teyidini almak için size en kısa sürede dönüş yapacaktır.


5- Finansinvest şube ve acente bilgilerinize nasıl ulaşabilirim?

Şube ve acente ile ilgili telefon ve adres bilgilerine https://www.finansonline.com/Hakkimizda/Subelerimiz.aspx linkinden ulaşabilirsiniz.


6- Şifrem bana ulaştıktan sonra değiştirme yapabiliyor muyum?

Şifreniz size ulaştıktan sonra siteye giriş yaptığınızda size özel, yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.


7- Anahtar sözcük nasıl belirleniyor?

Finansinvest‘te hesabınızın olması durumunda www.finansonline.com sitemizden "Anahtar Sözcük / Şifre İşlemleri" seçeneğini tıklayarak başvuru formunu doldurmanız anahtar sözcük belirlemeniz için yeterlidir.


8- Anahtar sözcüğümü istediğim zaman değiştirebiliyor muyum?

Anahtar sözcüğünüzü istediğiniz zaman www.finansonline.com sitemizin ‘’Bilgilerim’’ bölümünden değiştirebilirsiniz.


9- Anahtar sözcüğüm en az ve en fazla kaç karakterli olabilir?

Anahtar sözcüğünüzün en az 1 en fazla 10 karakter olması gerekmektedir.


10- Anahtar sözcüğümü ve şifremi unuttuğumda ne yapmam lazım?

"Giriş Yap" kısmında yer alan "Anahtar Sözcük / Şifremi Unuttum" linkine tıklayarak karşınıza çıkan formda bilgilerinizi eksiksiz olarak girip göndermeniz yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda kurumumuzda kayıtlı cep telefonu numaranıza sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli Finansonline şifreniz ve anahtar sözcüğünüz gönderilecektir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.

Beklenmedik Durum Planı

Finans Yatırım internet sitesinde oluşabilecek genel bir problem durumunda aşağıdaki yollarla emrinizi iletebilirsiniz.

a) Müşteri temsilcinize ulaşarak emrinizi verebilirsiniz.

b) Finansonline.com Departmanına aşağıdaki telefonlarla ulaşarak emriniz iletebilirsiniz.Telefon 212-336 72 20 (PBX) ***Lütfen telefon numaralarını
"Beklenmedik Durum Planı Şifresi"
ile beraber not edip saklayınız.
GSM 533-315 16 15
Faks 212-282 23 56

Emriniz alınmadan önce güvenlik nedeniyle Kimlik Bilgileriniz ve Beklenmedik Durum Planı Şifrenizi sorulacaktır. Beklenmedik Durum Planı Şifreleri sadece web sitemizde oluşabilecek acil durumlarda kullanmak amacıyla hesap numarasına özel olarak oluşturulmuş ve Finansonline içerisindeki güvenlikli bölüme (Müşteri Bilgileri İzleme) eklenmiştir.

Acil Durumlarda kullanabilmek için Beklenmedik Durum Şifrenizi ve ulaşabileceğiniz telefon numaralarını not edip güvenli bir yerde saklamanız gerekmektedir.

Yukarıdaki yollarla alınan emirlerin teyitleri müşterilerimize telefon yoluyla bildirilecektir.

Finansonline.com Departmanı

BIST Otomatik Seans Durdurma Sistemi
BIST Otomatik Seans Durdurma Sistemi nedir ?

BIST hisse senedi piyasasında ortaya çıkan anormal hareketler konusunda yatırımcıların dikkatini çekmek ve tedbirli davranmalarını temin etmek amacıyla geliştirilmiş ve iki aşamalı olarak tasarlanmış bir sistemdir. Sistem 10 Ocak 2011 tarihinden itibaren uygulamaya alınmıştır. Aşama detayları aşağıdaki gibidir.Birinci Aşama: İlk Durdurma

Herhangi bir hisse senedinde anormal fiyat veya miktar hareketi meydana geldiğinde, o hissenin seansı sistem tarafından önceden belirlenmiş bir süre için otomatik olarak durdurulur. Durdurma süresi parametrik olup, başlangıçta, sürekli müzayede yöntemiyle işlem gören hisse senetleri için 15 dakika, seansın bitimine 15 dakikadan az süre kalmış ise seansın kalan süresi olarak belirlenmiştir. Durdurma süresi geçtikten sonra hissedeki işlemler yine otomatik olarak başlatılır.İkinci Aşama: İkinci Durdurma ve Brüt Takas Uygulamasına Geçme

Birinci durdurmanın ardından seans yeniden başlatıldıktan sonra daha önce yapılan durdurmanın etkisiz kalması, başka bir deyişle durdurmaya esas teşkil eden anormalliğin devam etmesi ve önceden belirlenen diğer şartların oluşması halinde, seans yine sistem tarafından gün sonuna kadar durdurularak ve yeni bir tedbir olarak, ertesi gün işlemlerinden başlamak üzere brüt takas uygulamasına geçilir. Brüt takas uygulama süresi de parametrik olup başlangıçta, tüm hisseler için 15 gün olarak uygulanmaktadır.

BIST Veri Yayını ile İlgili Yeni Düzenlemeler

BIST veri yayını sözleşmesi ve BIST veri yayınıyla ilgili 1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla geçerli olan düzenlemeler aşağıdaki gibidir:

Bu düzenlemeler çerçevesinde www.finansonline.com üzerinden verilen hizmetlerde birtakım değişiklilere gidilmesi gerekecektir. Buna göre;

Finansonline.com Müşteri / Üye Girişi Yapmadan Veri Yayını

www.finansonline.com üzerinden müşteri veya üye girişi yapılmadan takip edilen BIST verilerinin tamamı 15 dakika gecikmeli olarak yayımlanacaktır.

Finansonline.com Müşteri / Üye Girişi Sonrası Veri Yayını

1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla, BIST Hisse Senedi Piyasasında işlem gören menkul kıymetlere ilişkin olarak;


A.BIST Hisse Senetleri Piyasası

1. BIST Hisse Düzey 1 10 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri

2. BIST Hisse Düzey 1+ 30 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler

3. BIST Hisse Düzey 2 *Kampanya 60 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler
 • Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 5 fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri
 • İptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri
 • Diğer istatistiki bilgiler


4. BIST Hisse Günsonu10 TL (KDV Dahil)
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisi de dahil olmak üzere işlemlere ait detay bilgileri.B. BIST Vadeli İşlemler Piyasası

1. BIST VIOP Düzey 110 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri

2. BIST VIOP Düzey 1+30 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler

3. BIST VIOP Düzey 2 60 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler
 • Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 5 fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri
 • İptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri
 • Diğer istatistiki bilgiler

4. BIST VIOP Günsonu10 TL (KDV Dahil)
Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) gerçekleşen işlemlerin üye ve sözleşme bazında gün sonu net alım-satım miktarı bilgileri.


Java Matriks Gerçek Zamanlı Veri Uygulaması, BIST Hisse Senetleri Piyasası Sınırlı Düzey 1 kapsamında verilecek olup, Java Matriks Finansonline Gerçek Zamanlı Derinlikli Kampanyası Kullanıcıları ise BIST Hisse Senetleri Piyasası Düzey 2 (Derinlikli) verisini kullanıyor olacaklardır.
Finansonline ücretlerinde (BIST Hisse Senetleri Piyasası Düzey 1+ ve 2 Bilgileri ile Vadeli İşlemler Piyasası Düzey 1+ ve 2 kapsamında) değişiklik yapılmıştır:
1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla geçerli olacak şekilde, Finansonline Bilgileri fiyat tarifesi KDV dahil aşağıdaki gibi güncellenmiştir:

**Yalnızca yüzeysel ve derinlikli lisansı olan müşteriler gün sonu verilerinden faydalanabilir.


Ekran Tipi

Lisans Fiyatı

BIST Hisse Düzey 1

10 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Düzey 1 +

30 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Düzey 2 Kampanya

60 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Günsonu

10 TL (KDV Dahil)

 

BIST VIOP Düzey 1

10 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Düzey 1 +

30 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Düzey 2

60 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Günsonu

10 TL (KDV Dahil)

 

BIST tarafından gerçekleştirilen söz konusu güncellemeler ile ilgili olarak bilgilerinizi önemle rica ederiz.

  BIST bilgileri listesi için tıklayınız.

Bilgilendirme Servisleri
1- Bilgilendirme Servisleri nelerdir?

a) Fiyat Bilgilendirme Servisi
b) Emir Gerçekleşme Bildirimi


2- Fiyat Bilgilendirme Servisi nedir?

Fiyat bilgilendirmesi yapılmasını istediğiniz hisse senedinin tarih aralığını, fiyat koşulunu ve gönderim kanalını seçtikten sonra, belirttiğiniz koşul gerçekleşince Finansonline tarafından bilgilendirilmenizi sağlayan servistir.


3- Fiyat Bilgilendirme Servisi 'ni nasıl kullanabilirim?

Fiyat bilgilendirmesi yapılmasını istediğiniz hisse senedinin fiyat koşulunu, tarih aralığını ve gönderim kanalını seçerek bu servisi kullanabilirsiniz.
4- Emir Gerçekleşme Bildirimi nedir?

www.finansonline.com sayfasından verdiğiniz hisse senedi emirleriniz gerçekleştiğinde SMS veya email ile bilgilendirilmenizi sağlayan servistir.


5- Emir Gerçekleşme Bildirimi 'ni nasıl kullanabilirim?

www.finansonline.com sayfasında İşlemler -> Hisse senedi altında Hisse Alış/Satış ekranında Emirlerininz Gerçekleşince opsiyon butonunu kullanarak bilgilendirilmek istediğiniz kanalı seçtikten sonra işleminizi onaylayarak bu servisi kullanabilirsiniz. SMS ile bilgilendirme servisimizden 1.000 TL’nin üzerindeki emirleriniz için faydalanabilirsiniz.
6- Fiyat Bilgilendirme Listem'i nasıl görüntüleyebilirim?

Portföy -> Alarmlarım altında Fiyat Bilgilendirme linkini kullanarak, tarih aralığını,fiyat koşulunu ve gönderim kanalını seçerek Fiyat Bilgilendirme Listenizi görüntüleyebilirsiniz.

Brüt Takas Uygulaması

Aşağıda listelenen hisse senetlerinde brüt takas uygulaması devam etmesi nedeniyle, Söz konusu hisselerde internet şubesi üzerinden işlem yapılamamaktadır.

Bu hisselerde işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Alacağınız tutar kadar nakit paranızın hesabınızda olması gerekmektedir.

Brüt Takas uygulamasına konu olan hisse senetlerinde;

GÜNLÜK ALIM SATIM YAPILAMAZ.
GÜNLÜK ALIM SATIM YAPILMASI DURUMUNDA O KADAR ADET "–"'ye DÜŞÜLECEKTİR.

BU TÜR İŞLEMLERE DİKKAT EDİLMESİNİ BİLGİLERİNİZE ÖNEMLE SUNARIZ.

ÖRNEK :
Bugün itibarıyla brüt takasa konu olan XYZ hisse senedi var.

1- Seans başında 0 hisseniz var. Gün içerisinde 100 adet aldınız ve yine bugün gün içerisinde bunu sattınız takasta hesabınız -100 adet olarak gözükecektir. Bu nedenle brüt takasa konu olan hisse senedinde aynı gün alım satım gerçekleştirilememektedir.

2- Seans başında hesabınızda 100 Adet XYZ hisse senediniz var. Gün içerisinde de 50 adet daha aldınız. Aynı gün içinde maksimum 100 adet satabilirsiniz.

3- Seans başında hesabınızda 0 adet XYZ var. Gün içerisinde 100 adet aldınız ve 5 adetini ikinci seansta satmaya kalktınız, satamazsınız. Hesabınız sonuçta takasta önce – 5 adet olacağından satmanız mümkün olmayacaktır.

Döviz İşlemleri
1- Döviz işlemlerini hangi hesaplarım için yapabilirim?

Döviz işlemleri yalnızca Finansinvest nezdinde tanımlı aktif bir Finansonline FX ya da Finansonline International hesabınız varsa yapılabilmektedir. Alım işlemi sonucunda ilgili tutar seçmiş olduğunu ürüne ait hesabınıza transfer edilecektir. Satım işleminde ise cari döviz hesabınızdaki tutar anlık döviz kuru ile çevrilerek cari TL hesabınıza aktarılacaktır.


2- Güniçi alım / satım yapabilir miyim?

Aynı gün içerisinde yalnızca tek yön işleme izin verilmektedir. Diğer işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile yapabilirsiniz.


3- İşlem fiyatı nasıl belirleniyor?

İşlem fiyatı gerçek zamanlı olarak değişmektedir. Bu sebeple ekranda size gösterilen fiyat indikatif olarak görünmektedir. Onay butonuna bastığınız andaki piyasa fiyatı üzerinden işleminiz gerçekleşecektir.


4- İşlem büyüklüğü limiti var mıdır?

Finansonline üzerinden tek seferde girilebilecek en yüksek işlem büyüklüğü 50.000USD kadardır. Diğer işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile yapabilirsiniz.


5- Döviz işlemlerini hangi saatler aralığında yapabilirim?

Döviz işlemlerinizi iş günleri 09:00-18:00 saatleri arasında verebilirsiniz. Yarım iş günü olan tarihlerde saat aralıkları farklılık gösterebilmektedir.

E-posta Bilgisi Güncelleme
1- Finansinvest’te kayıtlı e-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

Finansinvest’te kayıtlı e-posta adresinizi değiştirmek için, www.finansonline.com üzerinden müşteri girişi yaparak, anasayfada ekranın altındaki E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu doldurarak kurumumuz nezdinde kayıtlı e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.


2- Finansonline E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu nasıl doldurabilirim?Yukarda gördüğünüz E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu sırasıyla Finansinvest Hesap No, TCKN (Vatandaşlık No), yeni E-posta Adresi ve Cep telefonu bilgilerinizle eksiksiz olarak doldurduktan sonra formun sağ alt köşesindeki “Gönder” butonuna basmanız gerekir.3- Finansinvest Hesap numaramı bilmiyorum ne yapmam gerekir ?

Finansinvest Hesap numaranızı bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.


4- E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu ilettikten sonra ne yapmam gerekir?

E-posta Bilgisi Güncelleme Formu aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda güncellenmesini istediğiniz e-posta adresine bir gönderim yapılacaktır.Gönderilen e-posta içindeki ikinci paragrafda yer alan mavi renkli “buraya” yazısına tıklayarak veya paragrafın altında yer alan linki kopyalayarak tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak “e-posta teyit” ekranına erişebilirsiniz.E-posta adresinizi teyit işlemine başlamak için, güncellemek istediğiniz e-posta adresinin altında yer alan “Teyit Ediyorum” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemin ardından sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza gönderilecek olan güvenlik şifresini eksiksiz olarak aynı ekranın sağ tarafında bulunan onay kodu alanına giriş yaparak “Gönder” butonuna bastıktan sonra emir teyit işlemleriniz gerçekleşecektir.


5- E-posta adresimi neden güncellemeliyim ?

Finansinvest Müşterileri için sunulan Finansonline’ın ayrıcalıklı hizmetlerinin önemli bir kısmıyla ilgili bildirimleri e-posta aracılığı ile yapılmaktadır. E-posta adresinizi güncel tutarak kurumumuz tarafından verilen hizmetlerden ve yapılan bildirimlerden kolayca haberdar olabilirsiniz.


6- E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu Kimler Kullanabilir ?

E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu cep telefonu numarası sistemimizde kayıtlı olmak şartıyla Finansinvest’te bireysel, kurumsal veya müşterek hesabı bulunan, Türkiye’de veya yurtdışında yaşayan ve bütün müşterilerimiz kullanabilmektedir.


7- E-posta Bilgisi Güncelleme Formuna girdiğim bilgiler ile Finansinvest’te kayıtlı olan bilgilerim uyuşmuyor ne yapabilirim ?

Müşteri temsilcinizle görüşerek İletişim Taahhütnamesi doldurmanız ve kendisine ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcinizin kim olduğunu ve telefon numarasını bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.


8- Bireysel Hesabım var ancak cep telefonum sisteminizde kayıtlı değil, ne yapabilirim?

Müşteri temsilcinizle görüşerek İletişim Taahhütnamesi doldurmanız ve kendisine ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcinizin kim olduğunu ve telefon numarasını bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.


9- E-posta Bilgisi Güncelleme Formuna nereden ulaşabilirim.

Finansonline e-posta bilgisi güncelleme formu sadece www.finansonline.com üzerinden ulaşılabilir.

EFT-Havale
1- Finansinvest’teki hesabıma nasıl EFT yapabilirim?

Aşağıdaki bilgileri kullanarak Finansinvest hesabınıza EFT yapabilirsiniz.

Banka: QNB Finansbank
Şehir: İstanbul
Şube: Merkez Şb. (348)
Hesap no: 1944792
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92
Alıcı Adı: Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Açıklama: Müşteri No-İsim Soyisim


2- QNB Finansbank hesabımdan Finansinvest hesabıma aktarım yapabilir miyim?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "Havale Giriş-Çıkış" başlığını tıklayarak sistemde kayıtlı QNB Finansbank hesabınızdan Finansinvest hesabınıza aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank Hesap Numaranız sistemimizde tanımlı değil ise; öncelikle Finansbank‘taki size ait olan vadesiz mevduat hesap numaranızı müşteri temsilciniz ile görüşerek sistemimize tanımlatmanız gerekmektedir.


3- EFT ve havale işlemlerinden masraf alınıyor mu?

Internet üzerinden yapacağınız EFT ve havale işlemlerinden masraf alınmamaktadır.


4- EFT ve havale günlük saatleri ve limitleri nelerdir?

EFT ve havale çıkış işlemleri 09:00-13:25 ile 14:05-16:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Tek seferde yapılan Eft/Havale çıkış işlemlerinde üst limit 50.000 TL‘ dir. Havale giriş işlemlerini ise; gün içerisinde istediğiniz saatte yapabilirsiniz.


5- Finansonline üzerinden başkasının hesabına Havale Çıkış işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Güvenlik politikamız gereği, müşterilerimiz 25.03.2009 tarihi itibariyle Finansonline.com’dan sadece kendi Finansinvest hesaplarında tanımlı olan QNB Finansbank hesaplarına havale yapabilmektedir.


6- İleri tarihli EFT talebi girebiliyor muyum?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "EFT Çıkış" başlığını tıkladıktan sonra "Tarih" bilgisini değiştirerek ileri tarihli çıkış talebinizi girebilirsiniz.


7- Finansonline üzerinden başkasının hesabına EFT gönderebilir miyim?

21.02.2008 tarihi itibariyle müşterilerimiz güvenlik politikamız gereği Finansonline.com’dan sadece kendi adlarına olan hesaplara EFT yapabilmektedirler.


8- Eft işlemlerimi Hızlı EFT olarak nasıl kaydedebilirim?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "EFT Çıkış" başlığını tıklayarak EFT işleminizi girip "Hızlı EFT olarak kaydetmek istiyorum" seçeneğini işaretleyiniz ve kaydediniz. Kaydettiğiniz EFT bilgilerini Kayıtlı EFT bölümünden Hesap numarası kullanarak bulabilirsiniz.


9- İsme EFT talebi girebiliyor muyum?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden isme EFT talebi girebilirsiniz. "Alıcının Baba Adı" bilgisi ve "Açıklama" bölümüne gün/ay/yıl olarak doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.


10- EFT ve havale işlemleri ile ilgili ekstre bilgilerine ulaşabiliyor muyum?

Ekstre bilgilerinize sağ menüde bulunan Hesap Ekstrelerim menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz.


11 - EFT Yapmak istiyorum ancak param Likit Fonda ne yapabilirim?

Müşterilerimiz Finansonline üzerinden portföylerinde bulunan Likit fon tutarının % 97‘si kadar tutarı günlük EFT limitleri içersinde EFT Saatleri içerisinde olmak kaydı ile kendi adlarına olan hesaplara EFT yapabilmektedirler.

EFT-SMS
1- EFT Yüksek Güvenlik Şifresi nedir?

www.finansonline.com üzerinden EFT işlemi yaparken güvenliğinizi arttırmak için sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza 4 haneli bir şifre gönderilmektedir.


2- EFT Yüksek Güvenlik Şifresi neden kullanılıyor?

İnternet hesabınıza şifrelerinizle girilmiş olsa bile sistemde kayıtlı telefonunuza gelen Yüksek Güvenlik Şifresi olmadan çıkışınız onaylanmaz. Bu sayede sizin bilginiz olmadan hesabınızdan para çıkışı yapılamayacaktır.


3- Finansinvest'te cep telefonum kayıtlı değil. Nasıl EFT yapabilirim?

Finansinvest müşteri temsilcinizle görüşerek numaranızı kaydettirebilirsiniz.


4- Cep telefonu numaram değişti. Finansinvest güncellemesini nasıl yapabilirim?

Finansinvest müşteri temsilcinizle görüşerek numaranızı güncelleyebilirsiniz.


5- Cep telefonum çalındı. Finansinvest'e bildirimini ne zaman yapmalıyım?

Numaranızın çalındığını fark ettiğiniz anda Finansinvest'e de bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde eski numaranıza Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebilir.


6- Yüksek Güvenlik Şifrem cep telefonuma ne kadar sürede ulaşır?

Ekranınızda "Şifreniz Cep Telefonunuza Gönderilmiştir" mesajını gördüğünüzde 15 saniye içinde şifreniz cep telefonunuza ulaşır. Ulaşmamış ise 0212 336 72 20 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.


7- Hangi numaralara Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebiliyor?

Yurtiçi ve yurtdışı GSM operatörlerinin hepsine Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebilmektedir.


8- Aynı Güvenlik Şifresi ile birden fazla EFT yapabilirmiyim?

Hayır. Her EFT talebinizde yeni bir Yüksek Güvenlik Şifresi oluşturulur ve kullanım süreleri 5 dakikadır.

Ekstre Tercihi
1- Ekstre tercihlerimi nereden değiştirebilirim?

www.finansonline.com’a müşteri bilgileriniz ile giriş yaptıktan Hesabım >Ekstreler menü adımı altından ekstre gönderimi ile ilgili tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.


2- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istemiyorum ne yapmalıyım?

Gerçekleştirdiğiniz hisse senedi işlemlerine ilişkin hesap ekstresinin, aylık olarak posta ile taahhütlü olarak gönderilmesini istemiyorsanız bu konuyla ilgili tercihinizi herhangi bir Finansinvest veya QNB Finansbank şubesine uğramadan Finansonline kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi bize hemen iletebilirsiniz.


3- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istiyorum ne yapmalıyım?

Gerçekleştirdiğiniz hisse senedi işlemlerine ilişkin hesap ekstresinin, aylık olarak posta ile taahhütlü olarak gönderilmesini istiyorsanız bu konuyla ilgili tercihinizi herhangi bir Finansinvest veya QNB Finansbank şubesine uğramadan Finansonline kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi bize direkt olarak iletebilirsiniz.


4- Daha önce Hesap Ekstresi gönderilmemesine ilişkin çerçeve sözleşme imzalamıştım ancak hesap ekstremin tekrar adresime gönderilmesini istiyorum ne yapmalıyım?

Bu konuyla ilgili tercihinizi, Finansonline kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi değiştirebilirsiniz.


5- Ekstre gönderilmemesini istediğim halde neden adresime ekstre gönderimi yapılıyor?

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nda (VOB) işlem gerçekleştiren müşterilerimize, posta yoluyla taahhütlü olarak ekstre gönderimine devam edilmektedir.


6- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istiyorum ancak ekstrelerim elime geçmiyor. Ne yapmalıyım?

Finansinvest'teki iletişim bilgilerinizin güncel olup olmadığını müşteri temsilciniz ile irtibata geçip kontrol etmeniz gerekiyor. Bilgilerinizin güncel olmaması durumunda Finansinvest iletişim taahhütmamesini doldurarak ıslak imzalı bir şekilde müşteri temsilcinize teslim etmeniz durumunda kayıtlarınız güncellenerek ekstrelerinizin adresinize iletilmesi sağlanacaktır.


7- Hesap Ekstrelerime nereden ulaşabilirim?

www.finansonline.com’a müşteri bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra “Hesap Ekstrelerim” menü adımı altında yer alan “Hesap ekstresi ve Menkul Kıymet Ekstresi” menüsünden hesabınıza ait dilediğiniz tarih aralığındaki hesap hareketlerinizi görünteleyebilirsiniz.


8- Finansonline web iletişime mail göndererek adresime hesap ekstresi gönderilmemesini talep ettim. Bu talep yeterli değil mi?

Adresinize ekstre gönderilmemesi için mail yoluyla gönderdiğiniz talepler geçerli olmamaktadır. Finansonline kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım > Ekstreleri > Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Finans Radar
1- Finans Radar nedir?

Finans Radar, Finansonline müşterilerine e-mail ve SMS yoluyla endeks, VOB kontratları, döviz ve parite verileri, dış piyasa bilgileri, hisse senedi fiyat bilgileri ve şirket haberleri ile ilgili gelişmelerin anında ulaştırılması için tasarlanmış bir bilgilendirme servisidir.


2- Finans Radar’ı nasıl kullanabilirim ?

Finansonline’a müşteri girişi yaptıktan sonra, BİLGİ AL > Araçlar > Finans Radar > Alarm Tanımı tıklayın. Konu ve veri tipi seçimini yaptıktan sonra, ilgili veri için bir değer belirleyin. İlgili veri belirlediğiniz değere ulaştığında SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirileceksiniz.


3- Finans Radar kullanırken portföyümde bulunan hisse senedi ve diğer yatırım enstrümanları ile ilgili bildirim de otomatik olarak yapılır mı?

Hayır. FinansInvest müşterileri bilgi almak istedikleri veri tipleri için Finans Radar’a giriş yaparak kriter belirlemelidir. Söz konusu kritere ulaşıldığında bilgilendirme yapılır.

Örnek:

 • BIST 100 endeksi 40,000 puana ulaştığında veya aştığında bilgilendirme isteniyorsa;
 • “Konu”dan “Endeks” seçilir, “Veri Tipi”nden “BIST 100” seçilir, “Koşul”dan “Büyük Eşit” seçilir, “Mesaj Tipi” seçilir ve Kaydet’e basılır.
 • Endeks 40 bin puanı aştığında seçilen mesaj tipine göre bilgilendirme gerçekleştirilir.


4- Finans Radar hangi kanallardan sunulmaktadır?

Finans Radar’a www.finansonline.com üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra erişilebilecektir, hedef değerlere ulaşıldığında bilgilendirmeler SMS ve e-mail aracılığı ile yapılacaktır.


5- Finans Radar’da hangi konuları takip edebilirim?

Finans Radar uygulaması ile BIST Endeksleri, Döviz, Parite, Hisse Senedi, VOB kontratları , Dış piyasalar takip edilebilir.


6- Seçtiğim veri belirlediğim kritere ulaştığında ne olur?

Tercih ettiğiniz gruplar altındaki veriler hedeflediğiniz değerlere ulaştığında tercih ettiğiniz mesaj tipine göre kayıtlı e-mail adresinize veya cep telefonunuza bilgilendirme yapılacaktır.


7- Finans Radar’da kriter belirlediğim hisse senetleri ile ilgili haberlerde bilgilendirme alabilir miyim?

Evet. Finans Radar’da seçmiş olduğunuz hisse senedine ait şirket haberleri tarafınıza e-mail ile ulaştırılacaktır.


8- Hisse Senedi haberlerini SMS ile alabilir miyim?

Hayır. Hisse senetleriyle ilgili haberlerin bildirimi sadece e-mail aracılığı ile yapılmaktadır.


9- Finans Radar tarafından SMS ve e-mail ile yapılan bildirimlerinin garantisi var mıdır?

Hayır. Finans Radar hizmetleri kapsamında SMS ve e-mail ile gönderilen mesajlar, zaman zaman sunucu veya servis sağlayıcılardan kaynaklanan gecikmelerden ve teknik sorunlardan dolayı gecikebilmekte veya ulaşmayabilmektedir. Finansonline olası gecikme ve ulaşmama durumundan doğabilecek zararlardan sorumlu değildir.


10- Finansonline üyesiyim, Finans Radar hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Hayır. Finans Radar Finansonline müşterileri için geliştirilmiş bir takip ve bilgilendirme servisidir.


11- Finans Radar hizmeti kapsamında cep telefonuma gönderilecek olan SMS’ler için cep telefonu operatörümün faturama yansıtacağı bir ücret var mı?

Tanıtım dönemi süresince, Finans Radar kullanan müşterilerimize SMS aracılığı ile yapılan gönderimlere ait herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır. Finansinvest Finans Radar hizmetleri içerisinde yer alan SMS ile bilgilendirme hizmetleriyle ilgili ücretlendirme konusunda değişiklik hakkını saklı tutar.

FinansAktif
1- FinansAktif nedir?

FinansAktif, Finansonline.com müşterilerine hızlı işlem yapma kolaylığı sağlayan bir alım-satım modülüdür.


2- FinansAktif’i nasıl kurabilirim?
FinansAktif programını kurulum yardım dosyası için lütfen tıklayınız.


FinansAktif yazılım ve bakım destek hizmetleri “Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri” tarafından sağlanmaktadır. FinansAktif’in en güncel sürümüne ulaşabilmek için ilgili matriks sayfasında sağ üst köşesinde yer alan “Download” yazan başlığa tıklamak gerekmektedir.Bu sayfanın ortasında yer alan e-Broker hızlı işlem modülü başlığı altından bilgisayarınıza kullanılan işletim sistemine uygun sürümü indirip kurabilirsiniz.

FinansAktif programını kurulum dosyası için lütfen tıklayınız.


3- FinansAktif’i nasıl çalıştırabilirim?

Java Matriks ekranında bulunan “FinansAktif“i tıklayarak program çalıştırılır.


4- FinansAktif ile hangi işlemleri yapabilirim?

FinansAktif’i kullanarak anlık portföyünüzü, hesap ekstrenizi ve günlük işlemlerinizi görüntüleyebilir, Hisse Senedi ve Vadeli Piyasalarda alım-satım yapabilir, toplu emir gönderebilir ve portföy boşalt menüsü ile hesabınızda bulunan bütün hisse senetlerinizi tek tuş ile satabilirsiniz.


5- FinansAktif çalışmıyor. Neden olabilir?

FinansAktif’in ve Javamatriks’in çalışması için www.finansonline.com‘a Müşteri olarak login olmanız gerekmektedir.


6- FinansAktif’in kolaylıkları nelerdir?

FinansAktif’le Javamatriks’ten seansı izlerken istediğiniz bir hissenin üzerini tıkladığınızda açılan alım-satım ekranlarıyla işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.Ayrıca bilgisayarınızın masaüstünde Hisse alım-satım ekranlarının, overall, ekstre görüntüleme, emir izleme ve VOB alım-satım ekranlarının kısayollarından oluşan küçük bir ekran oluşur. Bu ekranı kullanarak izleme ekranlarınıza kolaylıkla ulaşabilir işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Finansinvest’te hesap açmak için alt limit nedir?

Siz değerli müşterilerimize sunmakta olduğumuz hizmetleri bir üst seviyeye taşımak ve müşteri memnuniyeti sürekliliğini sağlamak amacıyla, sermaye piyasası işlemlerinde alt limit uygulamamız bulunmaktadır.Platformlarımız üzerinden aşağıda belirtilen başlangıç alt limitleri ile ister bilgisayarınızdan, ister mobil cihazlarınızdan kesintisiz ve hızlı yatırım yapabilmenin rahatlığını yaşayın.


 • Finansonline.com platformu üzerinden 10.000 TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • Finansonline International platformu üzerinden 15.000 USD/EUR/karşılığı TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • Finansonline FX platformu üzerinden 1.000 USD/karşılığı TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • Finplus platformu üzerinden 10.000 USD/EUR/karşılığı TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.
Finansonline (IPHONE)
1. Finansonline (IPHONE) uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Iphone cihazınızdaki App Store programına gelerek Search alanına Finansonline yazmanız halinde ekranda bulunan ‘freeyi’ tıklayıp install yapmanzı gerekmektedir. Kurulumdan sonra ad/soyad ve şehir girmeniz gereken bir alan gelir, bu alanı hatasız doldurmanız gerekmektedir. Bir harf hatası olması halinde işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bilgileri yazdıktan sonra sağ üst köşede bulunan gönder bölümünü tıkladığınız halinde işlem tamamlanmış olacaktır.2. Finansonline (IPHONE) uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?

1.SAYFAM bölümündeki dataları (takip ettiklerim, piyasa yorumu, haberler, yükselenler, düşenler, piyasa özeti )
2.BİLGİ AL bölümündeki bilgileri (BIST hisse senedi/varant/vadeli, Borsa endeksleri, para birimleri, tahvil-bono, haberler, gündem)3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, Finansonline (IPHONE) uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Anahtar sözcük ve şifrenizi yeniden almak istemeniz halinde uygulama üzerinde bulunan “AL/SAT - Anahtar Sözcük/Şifremi unuttum” adımındaki formu doldurmanız gerekmektedir. Formu eksiksiz doldurmanız halinde sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza kullanıcı bilgileriniz gönderilecektir.4. Finansonline (IPHONE) uygulamasında Hisse Senedi ve VOB derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

Finansonline (IPHONE) uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra Finansonline uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Hisse-VOB yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan Finansonline.com sayfasına giriş yaptıktan sonra; “Hesabım/ Lisanslarım” adımından satın almak istediğiniz data ekranı için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

5. Finansonline (IPHONE) uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?6. Finansonline (IPHONE) uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?

1. Repo
2. Fon
3. Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
4. Ekstre tercihi ayarları
5. Ayarlar-Kişisel Ayarlar
6. SSS
7. E-posta adresi güncelleme
8. Yazarların eski yazıları

Finansonline Android
1. Finansonline Android uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Android işletim sistemli cihazlarda "Google Play Store" programına gelerek, search adımına "Finansonline" yazıp uygulamayı ücretsiz olarak cihazın masa üzerine yükleyebilirsiniz.2. Finansonline Android uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?

Sayfam
Piyasalar
Haberler / Gündem
Günlük Yazarlar
Araştırma3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, Finansonline (Android) uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Tekrar anahtar sözcük, şifre alım işlemlerinizi sadece bilgisayar üzerinden

Finansonline.com > Anahtar Sözcük/Şifre İşlemleri adımından gerçekleştirebilirsiniz.4. Finansonline (Android) uygulamasında Hisse Senedi ve VOB derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

Finansonline (Android) uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra Finansonline uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya giriş esnasında uygulama için oluşan PIN numaranızla sistemimize kayıt oluşmaktadır.

Hisse-VOB yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan Finansonline.com sayfasına giriş yaptıktan sonra Finansonline Veri Lisansları > Yeni Lisans adımından açılmasını talep ettiğiniz data ekranına başvuru yapmanız yeterli olacaktır.5. Finansonline (Android) uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?

Hesabım

I. Anlık Portföyüm

II. Hisse İşlemleri
 • Hisse İşlemleri
 • Alış Emri Girişi
 • Satış Emri Girişi
 • Emirleri
III. VİOP İşlemleri
 • Uzun(Alış) Emir Girişi
 • Kısa(Satış) Emir Girişi
 • Emirlerim
 • Pozisyonlarım
 • Teminatlarım
IV. Günlük İşlemler
 • Hisse Emirlerim
 • VİOP Emirlerim
V. Şifre Değiştir

VI. Hesaplarım


Yatırım DanışmanlığıYazarlar6. Finansonline (Android) uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?
 • Eft
 • Repo
 • Fon
 • Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
 • Ekstre tercihi ayarları
 • Ayarlar-Kişisel Ayarlar
 • Anahtar sözcük başvurusu-Tekrar şifre alma
 • SSS
 • E-posta adresi güncelleme
 • Yazarların eski yazıları

Finansonline FX
1- Finansonline Forex nedir?

Finans Yatırım‘ın müşterilerine internet üzerinden haftaiçi 5 gün 24 saat bankalararası tezgahüstü piyasada, pariteler (döviz ve bellibaşlı metaller) üzerinde gerçek zamanlı alım-satım yapabilme imkanı sağlayan hizmettir. Tezgahüstü (OTC) piyasa, belli bir yerleşik borsaya dahil olmaksızın, piyasa katılımcılarının direkt ya da yalnızca bir internet bağlantısıyla günün her saatinde erişebildiği, dünyanın en likit piyasasıdır.
Forex temel kavramlar için buraya tıklayınız.2- Forex işlemleri riskli midir?

Kaldıraç oranına bağlı olarak evet. Kaldıraç sistemi, Forex piyasasının en önemli özelliklerindendir. Bu oran ne kadar yükselirse risk de aynı ölçüde artar. Kaldıraç etkisi tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabilir. Ters fiyat hareketleri sonucunda yatırdığınız teminatın tümünü kaybedebilirsiniz. Ancak kaybedeceğiniz miktar yatırdığınız teminattan fazla olmayacaktır.3- Finans Yatırım/QNB Finansbank hesabım üzerinden Forex işlemleri yapabilir miyim?

Finansinvest nezdinde bir yatırım hesabınız varsa, Finansonline FX ile kaldıraçlı alım-satım işlemleri yapmak için FX Sözleşmesi’ni imzalayarak müşteri temsilcinize iletmeniz yeterlidir.4- Finasonline Forex için alt limit uygulaması var mı?

Evet, Finansonline Forex’i kullanmak için 1000$ alt limit uygulaması vardır.5- Forex Piyasası’nda hangi ürünlerde işlem yapabilirim?

Forex Piyasalarında işlem yapabileceğiniz ürünlere buradan ulaşabilirsiniz. Spreadler ve swaplar hakkında detaylı bilgi için 0212 336 72 72 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.6- Forex piyasaları hangi günler ve saatler açıktır?

Forex piyasaları 5 gün 24 saat açıktır.

Açılış: New York: Pazar 18:00 / Türkiye: Pazartesi 01:15
Kapanış: New York: Cuma 17:00 / Türkiye: Cumartesi 00:557- Forex Piyasası’nda teminatlarım güvence altında olacak mı?

Evet, teminatlarınız Takasbank güvencesinde saklanır.8- Yatırımcılar kaldıraç oranını belirlemede serbest midir?

14 Ocak 2016’da Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren; YATIRIM HİZMETLERİ VE FAALİYETLERİ İLE YAN HİZMETLERE İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ III-37.1’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ ile birlikte kaldıraç oranları değişmiştir.

Bahsi geçen tebliğe göre; Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı, işlem yapmak için yatırılan teminat tutarı karşılığında alınabilecek pozisyon tutarını gösteren orandır. Kaldıraçlı işlemlerde pozisyonun ilk açıldığı sırada uygulanacak kaldıraç oranı 100:1’i geçemez. Kaldıraçlı işlemlerde Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro’nun birbirilerine karşı olan değişim oranlarını esas alan varlıklar ile altına dayalı yapılan işlemlerde kaldıraç oranı azami 100:1 olarak uygulanır. Bunlar dışındaki varlıklarda kaldıraç oranı azami 50:1 olarak uygulanır.

Yatırımcılar, azami kaldıraç oranlarına bağlı kalmak koşulu ile 1:1, 1:10, 1:25 kaldıraç seçeneklerini de kullanabilirler.9- Finansonline Forex’te komisyon ve masraflar nelerdir?

Finansonline Forex işlemleriniz için komisyon ve masraf alınmamaktadır, forex işlemlerindeki maliyet alım-satım arasındaki farktan (spread’den) oluşmaktadır.10- Finansonline Forex ile hangi platformlar üzerinden işlem yapabilirim?

Finansonline Forex işlemlerinizi MetaTrader4, MetaTrader4 Mobile veya web üzerinden www.finansonline.com sayfamıza Finansonline şifrenizle giriş yaparak İşlemler> FX menü adımından gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.11- Finansonline Forex’in demo programı mevcut mudur?

Evet, demo programına buradan ulaşabilirsiniz.12- Banka veya Döviz Büroları ile Forex Piyasalarında işlem yapmanın arasında ne gibi farklar vardır?

Banka ve Döviz bürolarında işlemler manuel olarak yapılmaktadır, Forex’te ise işlemler online bir ortamda hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Forex piyasasındaki Alış Satış aralığı Banka ve Döviz bürolarındakilere göre çok daha dar aralıkta işlem görmektedir. Forex’te uygulanan kaldıraç banka ve döviz bürolarında bulunmamaktadır. Forex piyasaları 24 saat işlem görürken, banka ve döviz bürolarında sadece mesai saatleri dahilinde işlem yapabilirsiniz. Dolayısıyla, FX piyasalarında, daha büyük çaplı işlemleri çok daha düşük maliyetle ve 24 saat süresince gerçekleştirebilirsiniz.13- Finansonline Forex işlemleri için gerekli olan para transferi nasıl olacaktır?

Finansonline FX işlemleri için para gönderebileceğiniz banka hesap numaraları aşağıdaki gibidir:

Banka : QNB Finansbank A.Ş.
Hesap Sahibi veya Alıcı Adı : Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
USD HESABIMIZ 5565029
IBAN : TR69 0011 1000 0000 0005 5650 29

EURO HESABIMIZ 10336207
IBAN : TR83 0011 1000 0000 0010 3362 07

TRL HESABIMIZ 1944792
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92

Açıklama : Finans Yatırım Hesap No-İsim Soyisim
Açıklama bilgisinde mutlaka Finansinvest hesap no ve hesap sahibinin isim soyisim bilgisi yer almalıdır.

Para çekme işlemlerinizi ise www.finansonline.com sayfamızdan Finansonline şifrenizle giriş yaparak İşlemler > Para Transferleri adımında, veya Müşteri Temsilcinize talimat göndererek gerçekleştirebilirsiniz.14- Hesabımda açık pozisyonum varken para çekebilir miyim?

Evet, çekebilirsiniz ancak, hesabınızdan çekeceğiniz tutarın serbest marjininizde yer alması bununla birlikte hesabınızda bulunan açık pozisyonlarınızı kapanma tehlikesine sokmaması gereklidir.15- Finansonline Forex’e bağlı döviz hesabımdan para giriş/çıkışı hangi saatler arası yapılabilir ve masraf var mıdır?

Teminat yatırma işlemleri 09.00-17.45 saatleri arasında yapılır. Teminat çekme işlemlerinizi serbest teminatınız müsait ise 09.00-17.45 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Ancak gün içi elde ettiğiniz kar tutarını T+1 günü 09.00-17.45 saatleri arasında çekebilirsiniz. Kaldıraçlı alım satım işlemi gerçekleştirmek üzere yatırım alt hesabında bulundurduğunuz teminat, Takasbank nezdindeki hesabınıza aktarılır. Finansinvest nezdindeki yatırım hesabınızdaki nakdin işlem yapmak istediğiniz para biriminden farklı bir para birimi cinsinden olması halinde, söz konusu nakit ilgili döviz cinsine Finansinvest tarafından çevrilir.16- Teminat tamamlama süreci nasıl işlemektedir?

Hesabınızda bulunan teminat tutarı, başlangıç teminat tutarının %75’in altına düştüğü takdirde, platform üzerinden teminat tamamlama çağrısı yapılır. Bu durumda teminatınızı pozisyon kapatarak veya nakit yatırarak gerekli teminat seviyesine çekmeniz gerekir. Aksi takdirde, teminat seviyeniz %50’ye ulaştığında, açık pozisyonlarınız en zararda olan pozisyondan başlanarak % 50 teminat seviyesine ulaşılana kadar otomatik olarak kapatılır.

Finansonline HD (IPAD)
1. Finansonline HD (IPAD) uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Program indirmek için IPAD üzerinde kullanılan APP STORE’ dan; Purchased search kutusuna finansonline.com yazılır. Gelen seçeneklerden Finansonline HD seçilip üzerine tıklanır ve Finansonline HD masa üzerine indirilir.

*** IPAD uygulamasını Apple Store’ dan ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.2. Finansonline HD (IPAD) uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?

 • Piyasa verilerini 15 dakika gecikmeli olarak takip edebilirisiniz.
 • Günün yazarına ait makaleleri okuyabilirsiniz.
 • Piyasa yorumunu okuyabilirsiniz.
 • BIST haberlerini okuyabilirsiniz.
 • Piyasa özetini okuyabilirsiniz.
 • Finansonline gündem bilgilerine ulaşabilirsiniz3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, Finansonline (IPAD) uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Tekrar anahtar sözcük, şifre alım işlemlerinizi sadece bilgisayar üzerinden Finansonline.com > Anahtar Sözcük/Şifre İşlemleri adımından gerçekleştirebilirsiniz.4. Finansonline (IPAD) uygulamasında Hisse Senedi ve VOB derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

Finansonline (IPAD) uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra Finansonline uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya giriş esnasında uygulama için oluşan PIN numaranızla sistemimize kayıt oluşmaktadır.

Hisse-VOB yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan Finansonline.com sayfasına giriş yaptıktan sonra Finansonline Veri Lisansları > Yeni Lisans adımından açılmasını talep ettiğiniz data ekranına başvuru yapmanız yeterli olacaktır.5. Finansonline (IPAD) uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?Hesabım
I. Anlık Portföyüm
II. Hisse İşlemleri
Hisse İşlemleri
Alış Emri Girişi
Satış Emri Girişi
Emirleri
III. VOB İşlemleri
Uzun(Alış) Emir Girişi
Kısa(Satış) Emir Girişi
Emirlerim
Pozisyonlarım
Teminatlarım
IV. Günlük İşlemler
Hisse Emirlerim
VOB Emirlerim
V. Şifre Değiştir
VI. Hesaplarım6. Finansonline (IPAD) uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?

Eft
Repo
Fon
Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
Ekstre tercihi ayarları
Ayarlar-Kişisel Ayarlar
Anahtar sözcük başvurusu-Tekrar şifre alma
SSS
E-posta adresi güncelleme
Yazarların eski yazıları

Finansonline International
1- Finansonline International Nedir?

Finansonline International, Yatırımlarını yurt dışı piyasalarda değerlendirmek isteyen Finans Yatırım Menkul Değerler Müşterilerine hizmet veren bir işlem platformudur.2- Finans Yatırım/QNB Finansbank hesabım üzerinden Finansonline International’ı kullanabilir miyim?

Finans Yatırım bünyesinde yatırım hesabı olan kişiler "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalarda işlem yapmanın risklerine ilişkin bilgilendirme yazısı" nı imzalayarak Finansonline International’ı kullanabilecektir.

Finansonline International Finans Yatırım müşterilerine özel bir hizmet olduğu için ayrıca Finans Yatırımda hesap açılması gerekmektedir. QNB Finansbank hesabı olan kişiler ayrıca "Sermaye Piyasası İşlemleri Alım-Satım Aracılık Çerçeve Sözleşmesi", "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalarda işlem yapmanın risklerine ilişkin bilgilendirme yazısı"nı imzalaması gerekmektedir.3- Finansonline International için alt limit uygulaması var mı?

Evet, Finansonline International’ı kullanmak için 1.000 Avro veya 1.000 Dolar tutarında (veya bu tutarlar karşılığı TL) hesap bakiyesi alt limiti bulunmaktadır. Bu hesap bakiyesi alt limiti sadece Finansonline International alt hesabı için olup alt limit tespitinde yurtiçi işlemler alt hesabı veya VOB hesabı bakiyeleri dahil edilmemektedir.4- Finansonline International ile hangi platformlarda işlem yapabilirim?

Finansonline International ile işlemlerinizi Finansonline International kullanıcı adı ve şifrenizle Finansonline International programı üzerinden, http://iweb.finansonline.com adresi ile web üzerinden veya uyumlu cep telefonlarınız aracılığıyla http://imobile.finansonline.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Finansonline International son sürümünü buradan indirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.5- Finansonline International programını nasıl temin edebilirim?

Finansonline International programınızı buraya tıklayarak temin edebilirsiniz. Finansonline International kullanıcı şifrenizi öğrenmek, programla ilgili gerekli kurulum ve detaylı bilgi almak için 0212 336 72 20 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.6- Finansonline International’ın demo programı mevcut mudur?

Finansonline International’ın demo programı mevcuttur. Demo programına www.finansonline.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Finansonline International Demo programını kullanmak için buradan başvurabilirsiniz.7- Finansonline International ile hangi borsalarda işlem yapabilirim?

İşlem yapabileceğiniz borsalar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.8- Finansonline International ile işlem yapılabilecek piyasaya göre sözleşme bazında bulundurulması gereken asgari başlangıç teminat tutarları nelerdir?

Finansonline International ile işlem yapılabilecek piyasaya göre sözleşme bazında bulundurulması gereken asgari başlangıç teminat tutarları ilgili pazarlara ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda güncel bilgi için müşteri temsilciniz ile irtibata geçebilirsiniz.9- Finansonline International ile hangi sermaye piyasası araçlarında işlem yapabilirim?

Finansonline International ile, hisse senetleri, borsa yatırım fonları, vadeli emtia, finansallar, endeks ve döviz sözleşmelerinde işlem yapabilirsiniz.10- Finansonline International’ın komisyon oranları nedir?

Finansonline International işlemleriyle ilgili komisyon oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.11- Finansonline International işlemleri için gerekli olan para transferi nasıl olacaktır?

Müşterinin Finansinvest nezdindeki yatırım hesabındaki nakdin TL cinsinden olması halinde, söz konusu nakit döviz cinsine(dolar) Hazine birimi tarafından bankadan alınacak parite doğrultusunda çevirilecektir. Para transferleri Finansonline üzerinden veya müşteri temsilcileri aracılığıyla talimat vermek suretiyle yapılmaktadır.12- Finansonline International işlemleri için para transferi için hangi banka hesap numaralarını kullanabilirim?

Finansonline International İşlemleri için para gönderebileceğiniz Banka Hesap Numaraları aşağıdaki gibidir:
Banka : QNB Finansbank A.Ş.
Hesap Sahibi veya Alıcı Adı : Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

USD HESABIMIZ 5959029
IBAN : TR59 0011 1000 0000 0005 9590 29

EURO HESABIMIZ 31783197
IBAN : TR13 0011 1000 0000 0031 7831 97

TRL HESABIMIZ 1944792
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92

Açıklama : Finans Yatırım Hesap No-İsim Soyisim

Açıklama bilgisinde mutlaka Finansinvest hesap no ve hesap sahibinin isim soyisim bilgisi yer almalıdır.13- Finansonline International’a bağlı döviz hesabımdan para çıkışı hangi saatler arası yapılabilir?

Giriş 9:00-16:40 saatler arasında,
Çıkış 9:00-14:00 saatler arasında yapılabilir.

** Çıkış talimatının saat 14:00’e kadar verilmesi halinde döviz tutarı aynı gün, saat 14:00’ten sonra verilmesi halinde ertesi gün hesaplara geçecektir.14- Teminat tamamlama süreci nasıl işlemektedir?

Teminat Tamamlama Çağrısı ve Otomatik Pozisyon Kapama süreci aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

İlk Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %80 seviyesine geldiği zaman, pozisyonunuzu sürdürmek için size ilk Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) gider.

İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %100 seviyesine gelmesi halinde ise pozisyonunuzu sürdürmek için Size ikinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) gider.

Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) Seviyesi: İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (%100) Size bildirildiği anda hesabınızdaki pozisyonunuzu sürdürmek için hesabınıza para (Teminat) göndermek veya açık olan pozisyonlarınızı azaltmak için Size 47 saat süre tanınmaktadır. Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya hesabınızda bulunan açık pozisyonları azaltmamanız halinde 47 saat bitiminde bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanır. Bununla birlikte, İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (Margin Call) yapıldığı andan itibaren Teminat seviyenizin %100’ün altına düşmesi halinde 47 saat uygulaması kendiliğinden geçerliliğini yitirecektir. Teminat seviyesi %100’ün üzerine çıktığı durumda ise 47 saat uygulaması yeniden başlayacaktır.

Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya açık pozisyonlarınızı azaltmamanız halinde, hesabınızdaki Teminat (Margin) kullanım oranınız 47 saat içerisinde herhangi bir zamanda %150’ye ulaştığı anda 47 saatin bitimi beklenmeden bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanacaktır.15- Finansonline International’da vergilendirme

Yurt dışı borsalarda gerçekleşen işlemlerde borsadan borsaya değişiklik gösterebilecek bir şekilde "Alış ve/veya Satış" işlemlerinde tamamen ilgili borsalar nezdinde belirlenen ve değişiklik gösterebilen oranlarda vergi kesintileri doğabilmektedir. Bununla birlikte tüm yatırımcıların, Finansonline international üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerden dolayı elde ettiği kazançlar üzerinden, ödemekle yükümlü oldukları verginin beyanı ve mevzuata uygunluğu kendisine aitttir. Türkiye içinde ve/veya işlem yaptığı Borsa’nın tabi olduğu mevzuat kapsamında doğabilecek vergi ödemeleri, belge ve vesika teminininden Finansinvest sorumlu değildir.16- Finansonline International ile gerçekleştirdiğiniz işlemlerde müşteri hesapları hakkında diğer detaylar nelerdir?

Hesaplar, finansinvest hesabına bağlı bir alt hesapta ayrı olarak tutulmaktadır. Finansonline International alt hesap bakiyeleri yurt içi piyasalardaki işlemlerde teminat olarak kullanılmamaktadır. Yurtdışı hisse senedi ve ya vadeli işlem sözleşmesinin saklaması ve takası işlem yapan borsanın yerleşik olduğu ülkede yapılmaktadır. Pozisyonlar için ayrılan teminatlar ilgili takas kurumu güvencesindedir.17- Finansonline International İşlemlerinde Kaldıraç oranları nasıldır?

Tüm uluslararası organize piyasalarda olduğu gibi Finansonline international üzerinden işlem yapabilinen piyasalarda da kaldıraç oranları ilgili borsalar tarafından belirlenmektedir. Maksimum kaldıraç oranı hesabını basit bir bölme işlemiyle bulmak mümkündür. Şekilde işlem yapılmak istenen (kontrat büyüklüğü / teminat tutarı). Teminat tutarları piyasa fiyatı, volatilite ve hacim/kotasyon gibi faktörlere bağlı olarak ilgili borsa yönetimi tarafından değiştirilebilidiğinden, bu durum kaldıraç oranlarını da etkileyebilmektedir.18- Finansonline International platformunda Vadeli Piyasa’da işlem gören kontratların vade sonu kapanış tarihlerini nasıl takip edebilirim?

Finansonline International platformu üzerinde vadeli kontratlar için emir penceresi açtığınızda vade sonu ve uyarı tarihlerini görebilirsiniz. Uyarı tarihi vade sonu tarihinden önce ise kontrat uyarı tarihinden 1 gün önce, eğer vade sonu tarihi uyarı tarihinden önce ise kontrat vade sonu tarihinde kapanacaktır.

19- Finansonline International platformunu nasıl kullanabilirim? Kullanım kılavuzu var mı?

http://www.finansinvest.com/download/finansonline-international-klavuz.pdf

Finansonline Pro Trader
1- Finansonline Pro Trader şifre ve anahtar Sözcüğüm nedir?

Finansonline Pro Trader giriş bilgileriniz Finansonline.com sayfasına giriş yaptığınız anahtar sözcük, müşteri numarası ve şifre bilgilerinizdir.


2- Finansonline Pro Trader şifre ve anahtar Sözcüğümü unuttum, nasıl yeniden alabilirim?

Tekrar Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz Finansonline ana sayfada Giriş Yap/Anahtar sözcük/Şifre işlemleri bölümünden karşınıza çıkacak "Anahtar Sözcük ve Şifre Talep" Formunda;

Finansinvest Hesap No,
TCKN (Vatandaşlık No),
Cep telefonu (telefon numarası)
Doğum Tarihi
Güvenlik Kodu

bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda talebiniz kurumumuzda kayıtlı telefon numaranıza kısa mesaj olarak iletilecektir.

Sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli Finansonline şifreniz veya yine sistem tarafından otomatik olarak üretilen şifre ve anahtar sözcüğünüz gönderilir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.


3- Finansonline Pro Trader modülü üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?

Vadeli İşlemler, Hisse Senedi İşlemleri, Finansonline FX ve Finansonline International işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.


4- Finansonline Pro Trader'a bilgisayarıma nasıl kurabilirim?

Finansonline Pro Trader sistemini https://trader.finansonline.com/ adresinden yükleyebilirsiniz.


5- Finansonline Pro Trader'da sorun ile karşılaşırsam, nasıl destek alırım?

Finansonline destek hatlarımız olan, 0212 336 72 20 numaralı hattn bizlere ulaşabilirsiniz.


6- Finansonline Pro Trader ve finanonline.com aynı anda açılır mı?

Finansonline Pro Trader giriş bilgileriniz ile aynı anda yalnızca bir oturum açabilirsiniz.


7- Finansonline Pro Trader'ı, mobil cihazlardan kullanabilir miyiz?

Finansonline Pro Trader yalnızca Windows yüklü bilgisayarlarda çalışır.


8- Finansonline Pro Trader'ı, kullanım kılavuzu var mı?

Finansonline Pro Trader kullanım kılavuzu için tıklayınız..

Finansonline Veri Ekran Hizmetleri
1. Finansonline Veri Lisansları Kampanyası nedir?

Finansonline Veri Lisansları Kampanyası; müşterilerimize avantajlı şartlarla gerçek zamanlı verileri takip etme imkanı veren bir kampanyadır.

Veri lisanslarına başvuru ön şartı hesap anlık portföy büyüklüğünün 1.000TL ve üzerinde olmasıdır.

Kampanya, Düzey 2 (Derinlik) ve Düzey 1 (Yüzeysel) lisansları için düzenlenmektedir. Lisans açılım tarihini kapsayan ay ve lisansın açık olduğu aylar içerisinde, aşağıdaki koşullardan herhangi birinin sağlanması durumunda ilgili lisansa ait hizmet bedeli tahsil edilmeyecektir.

• 500.000TL hisse senedi işlem hacmi veya
• 1.000.000TL VIOP işlem hacmi veya
• Ayın son işlem günü, gün sonunda portföy büyüklüğünün 250.000TL ve üzerinde olması

Aylık hacim tutarlarının altında kalan ancak veri hizmetinden faydalanmak isteyen müşterilerimizin hesaplarından, kullanmış oldukları lisansa ait hizmet bedeli aysonu tahsil edilecektir.


2. Finansonline Data Veri Ekran tipleri nelerdir?

• Hisse Düzey 1
• Hisse Düzey 1+
• Hisse Düzey 2
• Hisse Eşanlı Taraf Verileri
• Hisse Gün Sonu Verileri
• VİOP Düzey 1
• VİOP Düzey 1+
• VİOP Düzey 2
• VİOP Gün Sonu Verileri

Borsa İstanbul tarafından sağlanan Veri’lerin içeriğine ilişkin bilgiler genel hatlarıyla aşağıda yer almakta olup detaylı içerik Borsa İstanbul’dan temin edilebilir.

Düzey 1 Verileri:
Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler, son işlem fiyatı/oranı, en iyi alış/satış fiyatları ve diğer fiyat/oran bilgileri.

Düzey 1+ Verileri:
Düzey 1 verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi, gerçekleşen işlemlere ait miktar ve diğer bilgiler.

Düzey 2 Verileri:
Düzey 1+ verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 10 fiyat seviyesinde (VİOP’ta 10 seviye) bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri, iptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri ile diğer istatistiki bilgiler.

Pay Piyasası Eşanlı İşlem Tarafı Verileri:
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisinin anlık olarak alındığı bilgilerdir.
Ücreti: KDV Dahil 35TL - Borsa İstanbul tarafından yapılan geçici indirim ile KDV Dahil 18TL olarak ücretlendirilecektir. Ücret değişikliği öncesinde lisans iptali yapılarak tekrar başvuru açılacaktır.

Pay Piyasası İşlem Tarafı Gün Sonu Verileri:
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisi de dahil olmak üzere işlemlere ait detay bilgileri.

VIOP Net Alım-Satım Gün Sonu Verileri:
Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) gerçekleşen işlemlerin üye ve sözleşme bazında gün sonu net alım-satım miktarı bilgileri.


3. Finansonline Data Veri Ekranlarına Nasıl Başvurabilirim?

Finansonline Veri Lisansları’na başvurusu yapabilmek için öncelikle Finansinvest müşterisi olmanız gerekir.Bu hizmetlere başvurabilmek için başvuru sahiplerinin başvuru anında hesaplarında 1.000TL bakiye bulundurması gerekmektedir. Alt limit şartını karşılamayan hesaplar başvuruda bulunamaz.

Finansonline gerçek zamanlı veri uygulamasında, internet erişimini, gelişmiş güvenlik önlemleri ve araçları kullanılan ağlar üzerinden sağlayan kullanıcılarımızın bazılarında veri iletişiminde problem yaşanabilmektedir. Bu durum ilgili ağ yöneticilerinin güvenlik tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, data başvurusunda bulunmadan önce, Müşteri girişi yaparak ekranın sağında yer alan Gerçek Zamanlı Veri başlığı altındaki “JavaMatriks” butonunu tıklayarak veri akışını alabildiğinizden emin olmanız yararınıza olacaktır.

Finansonline.com sayfasına şifrelerinizle giriş yapıldıktan sonra, HESABIM menüsü altında Lisanslarımadımındaki Finans Yatırım Veri Abonelik Sözleşmesini şifrenizle onaylamanız gerekmektedir.

Sözleşmeyi onayladıktan sonra HESABIM - Lisanslarım adımında talep ettiğiniz seçeneği işaretleyip şifrenizle onaylamalısınız. Talebiniz kısa sürede onaylanacak ve hizmetiniz başlayacaktır.
4. Finansonline Veri Lisansları’nın aylık hizmet bedellerini Nasıl Ödeyebilirim?

Finansonline Data Veri Ekranlarının Aylık Hizmet Bedeli, bir sonraki dönemin ilk iş günü içinde hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilecektir.


5. Finansonline Veri Lisansları’nın aylık hizmet bedellerini ödemem durumunda fatura alabilecek miyim?

Finansonline Data Veri Ekranlarının Aylık Hizmet Bedeli ödemek suretiyle yararlanan müşterilerimizin faturaları tahsilat yapıldıktan sonra ekstre adreslerine gönderilecektir.


6. Hesabımda yeterli bakiye olmaması durumunda veri hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması durumunda bir kereye mahsus hesabınız eksi bakiyeye geçirilerek hizmet bedeli tahsil edilir ve Finansonline Veri Lisansları hizmetiniz iptal edilir. Hesabınızda oluşacak eksi bakiye kapatılmadığı takdirde temerrüt faizi işleyecektir.


7. Finansonline Veri Lisansları ile ilgili sorun yaşıyorum, ilgili desteği kim verecektir?

Finansonline Veri Lisansları ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için bizlere 0212 336 7220 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan ulaşabilirsiniz


8. Finansonline Veri Lisansları hizmetinden ay sonundan önce ayrılırsam ücretim iade edilecek mi?

Dönem içinde yapılan iptal talepleriniz aynı gün işleme alınarak hizmet kapatılacak, ilgili ayın ücretinin tamamı hesabınızdan dönem sonunda tahsil edilecektir. Yapılacak iptaller sonucu hesabınıza herhangi bir ücret iadesi yansıtılamamaktadır. İptal taleplerinizin ilgili ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılması avantajınıza olacaktır.

Ekrana onay vermeniz ve lisans açılışınızın gerçekleşmiş olması durumunda ücret alınacaktır.

BIST, veri hizmetine istinaden aylık bazda borsa payı tahsil etmektedir. Aynı ay içinde herhangi bir düzeyde veri ekranının kapatılıp farklı düzeye geçilmesi halinde, BIST tarafından en yüksek ekran hizmeti borsa payı kesintisi yapılacaktır.


9. Finansonline Veri Lisansları hizmetlerini aynı anda kullanabilir miyim?

Bir dönem içinde Finansonline Veri Lisansları’nın hepsini birarada kullanabilirsiniz. Her bir üst düzey lisans bir alt düzeyi kapsamaktadır.


10. Finansonline Veri Lisansları’nı kullanmak istemiyorsam nasıl veri görebilirim?

Lisans kullanmamanız durumunda 15 dakika gecikmeli veriler ile piyasayı izlemeye devam edebilirsiniz.

Hesabım / Portföyüm sayfasında bulunan fiyatlar ayrı bir lisansa tabi olup, ilgili sayfada son fiyat görüntülenebilmekte ve bu lisans Finansinvest tarafından sağlanmaktadır.


11. Finansonline Veri Lisansları hangi platformlarda çalışmaktadır?

Finansonline Veri Lisansları; Gerçek Zamanlı Veri - JavaMatriks ve mobil uygulamalarımız üzerinde kullanılabilmektedir. (iPhone / iPad / Android Telefon / Tablet / Blackberry)


12. Finansonline Data Veri Ekran Hizmetimi nasıl iptal ettirebilirim?

Finansonline Data Veri Ekran hizmetlerinizi ilgili ayın son iş günü mesai saati bitimine( 17:30) kadar iptal edebilirsiniz.

Önemli! Ayın son işgünü‘nün yarım gün olması durumunda ise en geç saat 12:30‘a kadar iptal talebi girişi yapabilirsiniz.

İptal Taleplerinizi, HESABIM > Lisanslarım adımında iptal etmek istediğiniz hizmetin sağ tarafındaki İPTAL ET butonuna basarak iptal talebi girişi yapabilirsiniz.

Talebiniz ilgili günün sonunda onaylanacaktır.

İlgili ayın ücreti hesabınıza borç olarak kayıt edilecektir. Hesabınızda oluşacak eksi bakiye kapatılmadığı takdirde temerrüt faizi işleyecektir.

Finansonline Veri Lisansları hizmeti dahilinde herhangi bir modülde, modülü kullanıma açma gerçekleştirmeniz durumunda, ekran aylık bedeli değerlendirmeye dahil edilmektedir.


13. Data ekran hizmetinin sonraki aylarda devam etmesi için her aybaşı Finansonline Veri Lisansları adımından başvuru yapmam gerekir mi?

Data ekran hizmetinin sonraki aylarda devam etmesi için her aybaşı Finansonline Veri Lisansları adımından başvuru yapılmasına gerek yoktur. Hesabınızda bir önceki hizmet için kesilmiş eksi bakiyeniz bulunmaması durumunda hizmet devam eder.

Destek için Finansonline Müşteri Hizmetleri’ne 0212 336 72 20 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


Gerçek Zamanlı Veri (Matriks)
1- Gerçek Zamanlı Veri Java Matriks programını nasıl yükleyebilirim?

www.finansonline.com sitemizden portföyüm bölümünden “Gerçek Zamanlı Veri Java Matriks” linkine tıkladıktan sonra adımları takip ederek kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.


2- Data gelişinde kesilmeler yaşanıyor, ne yapmalıyım?

(0212) 354 5454 numaralı telefondan Matriks'i arayarak teknik destek alabilirsiniz.


3- JavaMatriks programını açamıyorum, ne yapmalıyım?

JavaMatriks programının kullanılabilmesi için bilgisayarınızda Java Virtual Machine (VM) veya Java Runtime Environment (JRE) kurulu olması gerekmektedir.

Uyarı : Java Matriks programını Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz, iOS işletim sisteminde kullanamazsınız.

Java Matriks programıyla ilgili sorunlarınız için (0212) 356 6400 (dahili 136-139-140) nolu telefondan teknik destek alabilirsiniz

***Java Matriks ekranı açılmıyorsa veya bağlantı sorunları yaşıyorsanız, yardım dökümanını okumak için tıklayınız.

Güvenlik Bilgileri

Finansonline'da e-business piyasasındaki diğer kuruluşların kullandığı SSL-40 bit şifreleme yerine, Türkiye'de çoğu aracı kurumun da güvenlik açısından tercih edip kullandığı 128 bit şifrelemeli güvenlik programı kullanılmaktadır. Browser üzerinde yapılan şifrelemeye ek olarak sunucu üzerinde de şifreleme yapılarak kurumumuz ve siz müşterilerimizin tam güvenliği sağlanmıştır. Finansonline kullanıcıları siteye giriş yaparken ya da site içinde yaptıkları işlemler sırasında girdikleri şifrelerin ekrana yansıması ve başkaları tarafından görülmesi güvenlik açısından şifre alanlarında yıldızlar kullanılarak engellenmektedir. Finansonline kullanılırken herhangi bir nedenle kullanıcının bilgisayarının başından ayrılması durumuna karşı sistem kullanıcının tercihine ve onayına bağlı olarak (5 - 15 - 40 - 45 - 60 - 120 dakika içerisinde) kapanmakta, böylece başkalarının bilgisayarı kullanması engellenmektedir. Ayrıca güvenliğin sağlanması amacı ile kullanıcının oturum açma bilgisi yine kullanıcı tercihine bağlı olarak kendisine SMS ile gönderilmektedir. Online dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan keylogger (tuş kaydedici) programları ile şifrelerin çalınmasına önlem olarak, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan Finansonline şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlayan "Sanal Klavye" kullanımınıza sunulmaktadır. Sanal Klavye'nin şifre giriş sayfasında kullanımı "keylogger" olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir. Farenizi kullanarak Sanal Klavye'nin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız bu tür programların oluşturacağı riskleri ortadan kaldıracaktır.

Halka Arz
1- Finansonline.com ‘ dan halka arz talebinde bulunabilir miyim?

www.finansonline.com işlemler modülünde bulunan Halka Arz menüsünden halka arz talebinde bulunabilirsiniz.


2- Halka arz hakkında bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Halka arz hakkındaki bilgilere, izahname ve sirkülere www.finansonline.com işlemler modülünde bulunan Halka Arz menüsünden ulaşabilirsiniz.


3- Halka arz taleplerimin durumunu nereden takip edebilirim?

Sol menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünden halka arz telep durumunuzu takip edebilir, halka arz sonrasındaki mevcut portföyünüzü Portföyüm bölümünden takip edebilirsiniz.


4- Halka arz işlem saatleri nelerdir?

Halka Arz işlemlerinizi 09:00 - 17:30 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi - Emir İptalleri
1- Hisse senedi emirlerimi iptal etmem mümkün mü?

Hisse Senetleri Piyasasında emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılmasına ilişkin uygulama çerçevesinde, 08 Ekim 2010 tarihinden itibaren Hisse Senetleri Piyasasında (HSP) işlem gören tüm menkul kıymetlerde uygulanmaktadır. Emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ile birlikte Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemi (Sistem)’ne girilmiş olan ve bekleyen normal ve özel emirlerin tek tek, emir bazında iptal edilmesi mümkün hale gelmiştir.


2- Hangi alış - satış emirleri iptal edilebiliyor?

Emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ile birlikte Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemine (Sistem) girilmiş olan ve bekleyen normal ve özel emirlerin tek tek, emir bazında iptal edilmesi mümkün hale gelmiştir.


3- Hisse emirlerinin iptalinin serbest bırakılması kapsamında verilen emir miktarı azaltılabiliyor mu?

Emir tamamen iptal edilebileceği gibi, miktarı da azaltılabilmektedir.


4- Açılış seansında mevcut emir iptal ve değiştirme kurallarında değişiklik var mı?

Açılış seansı emir toplama aşamasında uygulanmakta olan mevcut emir iptal ve değiştirme kurallarında herhangi bir değişiklik yoktur.


5- Seansın sürekli müzayede bölümünde emir iptali koşulsuz yapılabiliyor mu?

Koşulsuz Emir İptali Uygulaması ile birlikte emir iptali açılış seansında olduğu gibi seansın sürekli müzayede bölümünde de koşulsuz olarak yapılabilmektedir.


6- Kurumsal Ürünler Pazarı’nda ve Varant Pazarı’nda da koşulsuz emir iptali mümkün mü?

Emir iptalinin serbest bırakılması kapsamında Kurumsal Ürünler Pazarı’nda ve Varant Pazarı’nda piyasa yapıcılı olarak işlem görecek menkul kıymetlerde girilmiş olan kotasyon emirlerinin koşulsuz olarak iptal edilmesi söz konusu değildir. Ancak, kotasyon emirleri minimum kotasyon miktarına kadar azaltılabilir.


7- Emrin tamamen iptal edilmesi veya emir miktarının azaltılması durumlarında bir maliyet var mı ?

İlgili Tebliğ gereği sistemde emrin tamamen iptal edilmesi veya emir miktarının azaltılması durumunda azaltılan her bir emrin azaltılan kısmının ve iptal edilen emrin tamamının TL hacminden BIST tarafından milyonda 2,5 oranında ücret alınması söz konusudur. 400,000 TL ve üzerindeki tutarda gerçekleşen iptal ve miktar azaltmalarda iptalin gerçekleştirildiği gün sonunda işlemin gerçekleştiği hesaba yansıtılacaktır.

Hisse Senedi
1- Finansonline.com‘ dan günlük emir verebilir miyim?

İşlemler modülünde bulunan hisse senedi menüsünden Emir Geçerliliğini Günlük olarak belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte seanslık olarak belirlediğiniz emir geçerliliğini sadece 1. seans veya sadece 2. seans olarak tercih edebilirsiniz.


2- Hisse alışı için alt limit var mı?

Hisse senedi alış işlemlerinde bir alt limit yoktur. Ancak 100 TL‘nin altındaki emirleriniz piyasa fiyatıyla verilmektedir.


3- Cari (piyasa) fiyatlı emir ne demektir?

Cari (piyasa) fiyatlı emir ALIŞ emirlerinde hissenin ilgili seanstaki TAVAN fiyatı, SATIŞ emirlerinde ise TABAN fiyatıdır. Emir ise piyasada eşleşilen fiyat(lar) üzerinden gerçekleşir.


4- Alım-Satım işlemlerinde komisyon oranı nedir?

Komisyon oranı binde 1‘ dir.


5- Toplu Emir seçeneğini nasıl kullanabilirim?

Hisse senedi al/sat ekranında emir detaylarınızı girdikten sonra Emir Tipi : Toplu Emir olarak seçerek şifrenizi girdikten sonra Emri Kaydet ve Beklet tuşu ile emrinizi Takip Listesi’ne kaydedebilirsiniz. Takip listesi bu şekilde oluşturduğunuz emirlerinizi toplu olarak görebildiğiniz bir ekrandır. Takip Listesi ekranından istediğiniz emirlerinizi seçerek ister toplu olarak ister tek tek piyasaya gönderebilir veya silebilirsiniz.


6- Bedelli-bedelsiz sermaye arttırımı, temettü bilgilerine nasıl ulaşabilirim? Katılım tarihlerini nereden öğrenebilirim?

Üst menüde bulunan hisse senedi modülünde Sermaye art/Temettü menüsünü kullanarak tüm hisse senetlerinde son gerçekleşmiş sermaye arttırımı ve temettü işlemlerini görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte yine Hisse Senedi modülünden Şirket seçeneğinin altında bulunan Sermaye Temettü menüsünü kullanarak seçtiğiniz hisse senediyle ilgili sermaye arttırımı ve temettü haberlerini görüntüleyebilirsiniz.


7- Anlık olarak seansı izleyebiliyor muyum?

www.finansonline.com sitemizde İşlemler modülünü kullanırken sağ menüde “Gerçek Zamanlı Veri” resmi altındaki Java Matriks veya IBS RealTrade programları ile seansı yüzeysel olarak takip edebilirsiniz. Dilerseniz, Finansonline Derinlikli Ekran Hizmeti ile seansı derinlikli olarak da takip edebilirsiniz. Finansonline Derinlikli Ekran Hizmeti hakkında bilgi almak için tıklayınız.


8- Günlük işlem limitlerimi nereden izleyebilirim?

İşlemlerim modülünde bulunan bütün işlem sayfalarında İşlem Limiti butonu bulunmaktadır. İşlem Limiti butonunu kullanarak bütün işlemleriniz için kullanılabilir limitlerinizi görüntüleyebilirsiniz.


9- Bakiyem likit fonda ise hisse alışı yapabilir miyim?

Hisse alış işleminizi izleyen iki gün süresince tutar likit fonda değerlenir. T+2 günü sistem tarafından otomatik olarak fonunuz bozularak eksi bakiyeniz kapatılır.


10- Sisteme girilen emirlerin durumunu izleyebilir miyim?

Sağ menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünü kullanarak emirlerinizin durumunu görebilirsiniz. Emir İyileştirme veya Emir Bölme, Emir Geçerlilik Değiştirme gibi işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.


11- Satış sonrası hesabımdaki bakiyeyi ne zaman kullanabilirim?

Satış sonrası hesabınızdaki bakiyeyi T+2 günü yani satış işleminden sonraki 2. iş günü kullanabilirsiniz.


12- Seans dışında emir verebilir miyim?

Seans dışında emir verebilirsiniz. Verdiğiniz emirler bir sonraki seans için borsaya iletilir.


13- Geçmiş tarihteki hisse hareketlerimi takip edebiliyor muyum?

Sağ menüde bulunan Hesap ekstrelerim sayfasından istediğiniz tarih aralıklarını belirleyerek Hesap Ekstrenizi, Menkul Kıymet Ekstrenizi, Portföy Dökümünüzü ve Emir Listenizi görüntüleyebilirsiniz.

Pay Piyasası endeks kodları için tıklayınız.

Borçlanma Araçları endeks kodları için tıklayınız.
Hisse Senedi Grupları
A, B, C, D gruplarında yer alan hisse senetleri işlem kuralları

Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören payların işlem esaslarının farklılaştırılmasına yönelik 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuatın yürürlüğe girmesi ile Borsa İstanbul’da işlem gören payların işlem esaslarının yeni mevzuat, yeni pazarlar ve son yıllarda halka açılmış olan şirketler dikkate alınarak gözden geçirilmesi sonucunda 01/01/2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Borsa İstanbul A.Ş.' de işlem gören hisse senetleri aşağıdaki kriterlere göre sınıflandırılmaktadır;1- Piyasa, platform veya pazar bakımından gruplandırma yöntemi nedir?

1) Borsa pay piyasasında işlem gören payların işlem esaslarının belirli özellikleri dikkate alınarak farklılaştırılması ve bunların sınıflandırılması amacıyla söz konusu payların A, B ve C olmak üzere üç farklı grupta izlenmektedir. Pay piyasası dışında kalan; Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), Serbest İşlem Platformu (SİP), Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Gözaltı Pazarı’nda (GP) işlem gören paylar ise genel olarak D Grubu adı altında izlenmekte ve söz konusu paylar içinde bulunduğu piyasa, platform veya pazarın özellikleri dikkate alınarak farklı işlem esaslarına tabi tutulmaktadır.2- Fiili Dolaşımdaki Pay (FDP) değeri bakımından gruplandırma nasıl yapılmaktadır?

Borsa tarafından belirlenen değerleme dönemi itibarıyla FDP değerinin ortalaması;
1) 30 milyon TL ve üzerinde olan paylar, A Grubu
2) 30 milyon TL’nin altında ancak 10 milyon TL ve üzerinde olan paylar B Grubu
3) 10 milyon TL’nin altında olan payları C Grubu olarak isimlendirilmektedir.3- Mevcut veya ilave kurallar bakımından gruplandırma yöntemi nasıldır?

A) A Grubu paylar;
i) Sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmaktadır,
ii) Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilmektedir.

B) B Grubu paylar;
i) Sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmaktadır,
ii) Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilmektedir,
iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda B grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunludur. Ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez,
iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilir.

C) C Grubu paylar;
i) Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabidir,
ii) Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabi olmaktadır,
iii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamamaktadır,
iv) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda C grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunludur. Ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez,
v) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilemezler.

D) D Grubunda Gelişen İşletmeler Piyasasına (GİP) dahil olan paylar;
i) Piyasa yapıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabidir,
ii) Piyasa yapıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabidir,
iii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamamaktadırlar,
iv) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunludur. Ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez,
v) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilmektedirler.

E) D Grubunda Serbest İşlem Platformu (SİP) veya Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarına (NYİP) dahil olan paylar;
i) Tek fiyat işlem yöntemine tabidir,
ii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamamaktadır,
iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunludur. Ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez,
iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilememektedir,
v) Brüt takas uygulamasına tabidir.

F) D Grubunda Gözaltı Pazarına dahil olan paylar;
i) Tek fiyat işlem yöntemine tabidir,
ii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamamaktadır,
iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunludur. Ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez
iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilemez.


4- Tek fiyat işlem yöntemi nedir?

Belirli bir zaman dilimi boyunca, emirlerin herhangi bir eşleşme yapılmaksızın Borsa İstanbul A.Ş.'de Alım-Satım Sistemi’ne kabul edilip, bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin hesaplandığı, tüm işlemlerin bu tek fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği işlem yöntemidir.

İş Sürekliliği Yönetimi Esasları
1. İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANI

Finansinvest İş Sürekliliği Planı, ufak olaylardan büyük felaketlere kadar tüm acil durumlarda Şirket’in faaliyetlerinin minimum kesinti ve zararla devamını amaçlar. Bu nedenle en geniş kapsamda hazırlanan planın ihtiyaç duyulduğunda yalnızca belirli bölümleri kullanılırken, gerektiğinde tamamının da devreye alınması mümkündür. Plan, aşağıdaki yönetim çerçevesi üzerine kurulmuştur:

ACİL EYLEM: Şirketin normal operasyonuna devamını engelleyen olayları takip eden ilk dakika ve saatlerde, çalışanların, fiziksel ortamın ve altyapının güvenliğine yönelik alınacak acil tedbirleri içermektedir.

KRİZ YÖNETİMİ: Şirketin ana faaliyetlerinin kesintiye uğraması ve/veya kurumsal etkisi olan olaylar “kriz” olarak kabul edilir. Kriz, en üst düzey yönetimin katılımı ile stratejik bir bakış açısı ile yönetilir.

İŞ KURTARMA: Acil eylemlerde ve kriz yönetimi boyunca şirketin normal operasyonel faaliyetlerinin kesintiye uğraması nedeniyle finansal, müşteri ilişkileri, kanuni yükümlülük ve imaj açısından önemli zarara uğramasına sebebiyet verecek ürün, süreç ve hizmetlerinin geri kazanılması faaliyetidir.2. İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİMİ STRATEJİSİ VE HEDEFİ

Stratejik amaç, gerekli/kritik operasyonları minimum, ancak müşterinin kabul edebileceği düzeyde, en kısa sürede işlevsel hale getirmektir. Bir olayı takiben izlenecek strateji, aşağıdaki hedefleri temel alacaktır:

 • Personeli korumak ve bedensel kayıplarla ilgilenmek;
 • Olayın boyutunu değerlendirmek;
 • Tehdidi kontrol etmek;
 • Ortaya çıkan sorunları ve sonuçlarını değerlendirmek;
 • Geçici operasyonları olabildiğince hızlı aktive etmek;
 • İç ve dış iletişimi yönetmek.

3. İŞ SÜREKLİLİĞİ POLİTİKASI

Finansinvest’in politikası, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya en olumsuz koşullar altında dahi devam edebilmektir. Bu çerçevede operasyonların ve hizmetlerin, çalışanların güvenliğine, halkın ve çalışanların sağlığına, çevrenin ve mülkiyetin korunmasına en üstün değeri vererek yürütülmesi hedeflenir. Ayrıca Planın başarı ile hayata geçirilmesi ile müşterilerin ve çalışanların refahının sağlanması ve hissedarların menfaatlerinin korunması hedeflenmiştir.4. TEHDİT VE SENARYOLAR

Müşterilere, ticari karşı taraflara ve yasal ve düzenleyici otoritelere karşı hizmet ve sorumlulukların kesintiye uğramasına neden olabilecek yangın, deprem, sel, kar fırtınası, sistem kesintisi, altyapının çökmesi, terörist saldırılar gibi tehditler ve tehditler sonrası oluşabilecek senaryolar belirlenerek, iş sürekliliğinin sorunsuz olarak işleyebilmesi için “senaryolar bazında iş kurtarma planları” hazırlanmıştır.5. İŞ KURTARMA STRATEJİSİ

a. Operasyonel Risk Değerlendirmesi

Finansinvest’in tüm hizmet ve diğer faaliyetlerinin kesintiye uğraması durumunda şirkete olan
Finansal
Kanuni Yükümlülükler
Müşteri İlişikleri
İtibar/imaj

etki ve zararları şirketin tüm iş birimleri ile yapılan İş Etki Analizleri sonucu belirlenerek, şirketin tüm faaliyetlerinin önem dereceleri ve geri kazanım süreleri belirlenmiş, kritik süreçlerin geri kazanımı için detaylı iş kurtarma planları hazırlanmıştır.

b. Alternatif Lokasyon

Şirketin iş sürekliliğinin sağlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen tüm işlem verileri, diğer ihtiyaç duyulan veriler ve gerekli sistemler iş sürekliğini sağlamak üzere farklı bir lokasyonda yedeklenmekte ve bir felaket durumunda devreye sokulmak amacıyla hazır bekletilmektedir. Mevcut bilgi işlem sistemlerinin kesintiye uğraması durumunda faaliyetlerin yedek sistemler üzerinden devamlılığı sağlanacaktır.

Ayrıca, acil ve beklenmedik durum için alternatif lokasyonlar oluşturularak, günlük işleyiş için veri sağlayıcılar tesis edilmiş ve faaliyetlerimizin sürdürülmesi için gerekli tüm ofis programları ile bilgi erişim sistemleri yüklenmiştir. İşlemlerin sürekliliği için gereken telefon, faks, yazıcı v.b. teknik cihazlar ve tesisler kullanıma hazır durumda bulunmaktadır.

c. Kayıtların Saklanması

Mali tablolar ve mevcut mevzuat uyarınca tutmakla yükümlü olunan her türlü kayıt ile kıymetli evrak, basılı olarak ve/veya elektronik ortamda yasal mevzuat çerçevesinde belirlenen süre boyunca saklanmaktadır.6. İLETİŞİM

Acil ve Beklenmedik durumda, tüm işleyişi koordine etmek üzere Kriz Yönetim Takımı, Acil Eylem Takımı ve İş Kurtarma Takımı oluşturulmuştur. Bu ekiplerde, şirketin üst düzey yöneticileri ile gerekli iş birimi personelleri yer almaktadır.

İş Sürekliğinin kesintiye uğraması ve iş sürekliliği planlarının devreye alınması durumunda, müşterilerin bilgilendirilmesi ve iletişimin sağlanması, www.finansonline.com üzerinden, merkezi olarak tüm müşterilere SMS veya e-mail gönderilmesi suretiyle veya basın açıklamaları ile sağlanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu, BIST, VOB, Takasbank, MKK gibi tüm resmi kurumlarla irtibatın tesisi için Genel Müdür Yardımcısı seviyesinde sorumluluk atanmıştır. Rutin bildirimler süresi içinde, İş Kurtarma Ekiplerinde bulunan kişilerce, İş Kurtarma Ekibi yöneticisinin talimatlarına göre sonuçlandırılacaktır.

Zorunlu bildirimlerin yapılacağı ana merkez; Altunizade Mahallesi, Mahir İz Cad. No:13/1 A Blok Altunizade/Üsküdar adresidir.7. ACİL DURUMUN KARŞI TARAFA ETKİLERİ VE FAALİYETLERİN SONA ERDİRİLMESİ

Müşterilere ait varlıklar, şirketimizden bağımsız olarak Saklama Kuruluşunda saklandığından, acil ve beklenmedik durum nedeniyle müşteri varlıklarının zarar görmesi yönünde herhangi bir risk öngörülmemiştir. Ancak acil ve beklenmedik durum nedeniyle müşterilerle iletişimin sağlanamaması veya müşteri talimatlarının yerine getirilememesi halinde, müşterilere verilen hizmetlerde kesinti yaşanabilir.

Finansinvest iş sürekliliği planı, acil durumlarda şirketin faaliyetlerinin minimum kesinti ve zararla devamını; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya en olumsuz koşullar altında dahi devam edebilmeyi; şirket operasyonlarının ve hizmetlerin, çalışanların güvenliğine, halkın ve çalışanların sağlığına, çevrenin ve mülkiyetin korunmasına en üstün değeri vererek yürütülmesini amaçlar.

Alınan tüm bu önlemler ve kurulan altyapı sayesinde şirket faaliyetlerinin devamlılığı planlanmıştır. Ancak alınan aksiyonlara rağmen Yönetim Kurulu’nca, acil ve beklenmedik durum nedeniyle şirketin faaliyetine devam edemeyeceği yönünde karar alınması durumunda, müşteriler bu durumdan haberdar edilir ve müşteri varlıklarının transferi için gerekli işlemler müşteri talimatı ile gerçekleştirilir.

İşlem Saatleri
Sermaye Piyasalarında işlem saatleri aşağıdaki gibidir:

Pay Piyasası İşlem Saatleri


Borçlanma araçları piyasası işlem saatleri

PAZARLAR Aynı Gün Valörlü Öğle Arası İleri Valörlü
Kesin Alım Satım Pazarı 09.30 – 14.00 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Repo Ters Repo Pazarı
Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı
Bankalararası Repo Ters Repo Pazarı
Nitelikli Yatırımcıya İhraç Pazarı 09.30 – 14.00
Pazarlıklı Repo İşlemleri Pazarı -
Pay Senedi Repo Pazarı 10.00 – 12.00 12.00 – 14.15 10.00 – 17.30
Uluslararası Tahvil Pazarı - 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Eurotahvil Pazarlıklı İşlemler Platformu - 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Repo Karşılığı Menkul Kıymet Bildirimi 09.30 – 15.00 - -

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlem saatleri

Sözleşmeler Normal seans saatleri
Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:30 – 18:10
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:30 - 18:15
Diğer Sözleşmeler 09:30 – 18:15

Kıymetli Madenler Piyasası işlem saatleri

Kıymetli Madenler Piyasası İşlem Saatleri 16:00 - 16:00 (ertesi gün) (24 saat kesintisiz)
Kıymetli Maden Teslimat Yükümlülükleri Günlük işlemler için son işlem saati 16:00 (T+0)
Parasal Yükümlülükler Günlük işlemler için son işlem saati 17:15 (T+0)

Ödünç İşlemleri Piyasası işlem saatleri

Ödünç İşlemleri Piyasası İşlem Saatleri İş günlerinde 09:45 - 17:30 saatleri arasında

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası işlem saatleri

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası İşlem Saatleri İş günlerinde 09:45 - 17:30 saatleri arasında


Kıymetli Madenler Piyasasında hafta sonu ve tatil günleri dâhil olmak üzere kesintisiz seans yapılır.


Varant işlemleri

Hisse Senetleri Piyasası sürekli müzayede seans saatleri dahilinde gerçekleştirilir. Buna göre; işlemler 9:35 – 13:00 ve 14:00-17:30 saatleri arasında günlük olarak gerçekleştirilir. Varant sıralarına kotasyon girilmişse, emir girişi başlar. Açılış seansında veya kotasyon iletim periyodunda, varant sıralarına emir girilemez. Varantlar açılış seansına dahil değildir.

Komisyon Ve Masraflar
İşlemler Oran/Tutarlar
Posta Gönderim Masrafı 5 TL
Saklama ve Bakım Masrafı Yetkili saklama kuruluşu tarafından tahsil edilen tutar
Hisse Senedi İşlem tutarı üzerinden ‰5 (binde beş) - BSMV dahil
Emir iptali, emir miktarının azaltımı ve emirlerin fiyatlarının kötüleştirilmesi BIST tarafından belirlenen oranlarda ücretlendirilir.
Yatırım Fonu Ücretsiz
Borsa Yatırım Fonu İşlem tutarı üzerinden ‰1 (binde bir)
Varant İşlem tutarı üzerinden ‰5 (binde beş)
Vadeli İşlem Sözleşmesi Sözleşme tutarı üzerinden ‰1 (binde bir)
Opsiyon Sözleşmesi Sözleşme tutarı üzerinden ‰5 (binde beş) / Asgari 3 TL
Tahvil ve Bono İşlem tutarı üzerinden ‰0,5 (on binde beş)
Ödünç İşlemler Ödünç Alan = Ödünce konu kıymetin piyasa değeri üzerinden ‰1 (binde bir)
Ödünç Veren = Ödünce konu kıymetin piyasa değeri üzerinden işlem vadesine göre artan oranlı komisyon skalası

Açığa Satış Hisse senedi alım-satım aracılık komisyonu
Repo Bankalar arası Repo Piyasası Gecelik Oranı - %3
EFT/Havale Ücretsiz
Yatırım Danışmanlığı Ücretsiz
Kaldıraçlı alım-satım Ücretsiz
Kredili İşlemler Kredi matrahı üzerinden TC Merkez Bankası Gecelik Borç Verme Faiz Oranı+%15
Repo alt limiti Finansonline.com üzerinden: 1,000 TL
Diğer: 10.000 TL
Kredili İşlem
1- Online Kredili İşlem nedir?

“Online Kredili İşlem”, Finansonline müşterisi ve Finansinvest arasında yapılacak sözleşme hükümleri çerçevesinde mevcut hesabındaki tutara ek olarak, müşterinin kendisine tahsis edilen kredi limiti ve portföyünde bulunan varlıkların teminat oranları dahilinde internet üzerinden menkul kıymet alım satım işlemi gerçekleştirme imkanıdır.


2- Kredili İşlem sözleşmem yok; nasıl kredili işlem başvurusu yaparım?

www.finansonline.com websitesine kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra anasayfada, “İşlemler” menüsü üzerinde yer alacak “Kredi Başvurusu” alanına tıkladığınızda açılacak sayfada yer alan “Kredili Alım, Açığa Satış, Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Sözleşmesi” (Belge Kodu: HSK.01-F16/3) ni PDF formatında bilgisayarınıza indirdikten sonra imzalayıp ıslak imzalı birer nüshayı Finansonline’a göndermeniz gerekmektedir.


3- Kredili İşlem başvurusu yaparken imzalamam gereken sözleşmeler hangileridir?

Kredili başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için imzalamanız gereken sözleşmeler “Kredili Alım, Açığa Satış, Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Sözleşmesi” (Belge Kodu: HSK.01-F16/3) dir.


4- İmzaladığım sözleşmeleri hangi adrese göndereceğim?

Islak imzalı sözleşmelerinizi müşteri temsilcinize gönderebilirsiniz. Ayrıca 444 06 06 numaralı telefondan MNG Kargoyu arayarak "Finansinvest Müşterisi olduğunuzu belirtmeniz" halinde sözleşme, adresinizden ücretsiz teslim alınıp tarafımıza ulaştırılacaktır.


5- Halihazırda Kredili İşlem sözleşmem mevcut, nasıl kredi kullanabilirim?

www.finansonline.com websitesine kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “İşlemler” menüsü üzerinde yer alacak “Kredi Başvurusu” alanına tıkladığınızda açılacak sayfada ad-soyad, cep telefonu numarası ve e-mail adresi bilgilerinin yanı sıra toplam overall tutarı bilgilerinizi görebilir ve talep ettiğiniz kredi tutarını girebilirsiniz.


6- Kimler Online Kredi kullanabilir?

Kredi kullanabilmeniz için sözleşmelerinizin ve başvurunuzun “Risk Kontrol” bölümü tarafından onaylanması ve toplam overall tutarınızın kredi kullanımına uygun olması gerekmektedir.


7- Kullanılabileceğim kredi limiti nedir?

Kredi limitiniz Risk Kontrol Bölümü tarafından size tahsis edilen limit kadar olacaktır. Bununla beraber, kredili olarak satın alınacak menkul kıymetlerin en az %90’nın cari piyasa değeri kadar nakit veya menkul kıymetten oluşan özkaynağı hesabınızda bulundurmanız ve kredi talebinizin toplamı 50,000 TL‘den az, 200,000 TL‘den fazla olmaması gerekmektedir.


8- Kredi Kullanımında vergilendirme nasıldır?

Kredili Alım, Açığa Satış, Ödünç Alma ve Verme İşlemleri sözleşmesi (Belge kodu : HSK.01-F16/3 ek) ilgili maddesi (10.2) gereğince kredi başvurunuzun onayına istinaden, sizin için tahsis edilecek kredi limiti üzerinden doğacak %0,948 (binde 9.48) damga vergisi hesabınızdan tahsil edilecektir.

ÖRNEK : Kredi limitiniz : 100,000 TL ise;
Damga Vergisi miktarı: (100,000 * 0.00948) = 948 TL;


9- Kredi kullanımında faiz uygulaması nasıldır?

Kullanacağınız krediye T.C. Merkez Bankası Gecelik Borç Verme Faiz Oranı + 10 puan olarak belirlenen günlük değişken faiz oranı uygulanmaktadır.

Alımını gerçekleştirdiğiniz kredinin hesabınıza geçmesi ile aynı gün içerisinde kullandığınız tüm kredinin iadesini yapmanız durumunda ilgili krediye faiz ödemesi yapılmamaktadır.

Sair vergi ile ilgili mükellefiyetler ayrıca sizin tarafınızdan ödenmektedir. Kullandığınız kredi ile ilgili olarak hergün için hesaplanan faiz, günlük olarak hesabınıza yansıtılacaktır.


10- Kredi kullanımında uygulanan hisse teminat oranları nasıldır?

DJIST’i oluşturan hisselerin teminat oranı %90 dır. Djist dışında teminat kapsamına alınabilen hisse senetleri ve teminat oranları Finansinvest tarafından belirlenir. Teminat kapsamında olmayan hisseler ile işlem yapılmamaktadır.

Hisse Teminat oranları için tıklayınız.


11- İnternet üzerinden talep ettiğim krediyi hangi işlemler için kullanabilirim?

Internet üzerinden kredi talebinde bulunmanız durumunda kredili işlemlerinizi finansonline.com üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Internet üzerinden işlem yaparken aynı zamanda müşteri temsilcinizden de emir vermeniz durumunda temerrüt kapatma işlemi emri alan müşteri temsilciniz tarafından yapılacaktır.


12- Kredi değerlendirilmem kim tarafından yapılmaktadır?

Başvurunuz Finansonline Help Desk tarafından kontrol edildikten sonra onay için “Risk Kontrol” bölümüne iletilmektedir.


13- Nasıl limit arttırım talebi yapabilirim?

Limit artırma talepleri için internet üzerinden zeyilname alınmaktadır. (Kredi / Açığa Satış Limit Arttırım Zeyilnamesi , Belge Kodu: HSK.01-F50) Sözleşmeyi www.finansonline.com üzerinden mevcut Finansonline şifrenizi girmek sureti ile imzalamanız durumunda limit arttırım talebiniz değerlendirmeye alınacaktır.

Lot Altı Küsürat İşlemler
1- Portföyümde küsuratlı adetli hisse senedi küsuratlarından nasıl kurtulabilirim?

Portföyünüzde bulunan küsuratlı veya 1 lottan küçük miktarlı,veya “E” ve “Y” özellik kodlu hisse senetlerinizi, www.finansonline.com üzerinden Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Küsurat Portföyü Hesabı’na, İşlem Lot Altı İşlemler Menü adımından satabilirsiniz.


2- Küsüratlı İşlem nedir?

Küsüratlı İşlemler, portföyünüzde bulunan küsuratlı adetlerde hisse senedi bulunan müşterilerimizin, söz konusu küsurat tutarlarını satmasına imkan veren bir uygulamadır.


3- Küsüratlı İşlem taleplerimi nasıl iletebilirim?

www.finansonline.com üzerinden > AL-SAT > Hisse Senedi > Lot Küsürat sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.


4- Portföyümde bulunan Küsuratlı Hisse Senetlerimden seans içinde virman gerçekleştirebilir miyim?

Küsurat Portföyü hesabına seans içinde hisse senedi virmanı kabul edilmemektedir. 1 lottan küçük hisse senedi virman talepleriniz kayda alınacaktır.


5- Küsürat virman İşlemi ne zaman gerçekleşir?

Hisse senedinin Küsurat Portföy Hesabı’na virmanı ve para transferi gün sonunda gerçekleşecektir.


6- Virman talebinde bulunduğum portföyümde bulunan Küsuratlı Hisse Senetleri için hangi fiyat geçerli olacaktır?

Virmanı için talepte bulunduğunuz Küsurat Hisse senetlerinde Küsurat Portföy Hesabı’na virmanı sırasında talep girildiği tarihten sonraki 2. seans kapanış fiyatı üzerinden hesaplanacak hisse senedi değeri kullanılacaktır.


7- Küsurat İşlemlerle ilgili herhangi bir komisyon / ücret ödeyecek miyim?

Bu kapsamdaki küsurat işlemlerinden dolayı tarafınızdan herhangi bir komisyon/ücret talep edilmeyecektir.


8- Hesabımda bulunan küsuratsız hisse senetlerini de bu şekilde virmanlayabilir miyim?

SPK’nın ilgili tebliği gereği, 1 lot ve üzerindeki miktarlar bölünerek küsurat hale getirilmek suretiyle bu kapsamındaki virmana konu edilemez.


9- Virman işleminde menkul kıymet değerlerinde yuvarlama işlemi nasıl olacaktır?

Hesaplama sonucunda menkul kıymetin değerinin virgülden sonra 3 hane olması halinde bu değer müşteri lehine bir üst kuruşa yuvarlanacaktır.


10- Küsüratlı İşlemler kapsamında hesabıma Küsuratlı Hisse alımı yapabilir miyim?

Bu kapsamda yapılacak 1 lottan küçük miktarlı menkul kıymet virmanları aracı kurumun alıcı taraf olacağı şekilde, sadece tek yönlü olarak yapılabilecektir.


11- Sırası kapalı olan hisse senetlerinde Küsüratlı İşlem yapabilir miyim?

Sırası geçici ya da sürekli kapalı olan menkul kıymetlerde kapalılık süresi boyunca küsurat virmanı gerçekleştirilemeyecektir.


12- Fiyatı serbest bırakılan hisse senetlerinde Küsüratlı işlem yapabilir miyim?

Fiyatı serbest bırakılan menkul kıymetlerde fiyat tescili gerçekleşmeden küsurat virmanı gerçekleştirilemeyecektir.

Matriks Mobile
1- Matriks mobile nedir?

Matriks’in mobil telefonlar için ürettiği veri izleme programı olan Matriks Mobile, Java uyumlu telefonlar için geliştirilmiş, gerçek zamanlı finansal verilerin izlenmesine olanak veren bir mobil uygulamadır.


2- Matriks Mobile üzerinden neler takip edilebilir?

Matriks Mobile ile, mobil telefon üzerinden gerçek zamanlı olarak BIST verilerini, serbest piyasa döviz fiyatlarını, güncel finansal haberleri, yurtdışı döviz spot ve parite fiyatlarını izlemek mümkündür.


3- Matriks Mobile hangi mobil telefonlarda çalışmaktadır?

Matriks Mobile, Java programlama ortamı kullanılarak geliştirilmiş bir Mobil telefon uygulamasıdır ve Java destekli tüm mobil telefonlarda başarıyla çalışmaktadır.


4- Matriks Mobile ile kişisel sayfa oluşturulabilir mi?

Matriks Mobile kişisel dayfalarında, istediğiniz sembol kodlarını girerek, farklı piyasalardaki verilerden oluşan, karma sayfalar hazırlayabilirsiniz.


5- Matriks Mobile’ı kullanabilmek için nasıl bir cep telefonuna sahip olmalıyım?

Matriks Mobile, Java Programlama dilinde yazılmış bir uygulamadır. Cep telefonlarına yüklenen bir çok oyun vb. program gibi, Matriks Mobile'ı çalıştırabilmek için de telefonunuzda Java Desteği olmalıdır. Birçok cep telefonu artık Java desteği ile satılmaktadır. Telefonunuzun desteklediği iletişim protokollerini aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz:

http://developers.sun.com/techtopics/mobility/device/pub/device

Matriks Mobile, GPRS veri iletim kanalını kullanır ve bu nedenle cep telefonunuzun GPRS desteği olmalıdır. Ayrıca GPRS ayarları da düzgün şekilde yapılmalıdır. Telefonunuzda GPRS ayarları yoksa, operatörünüzü arayarak, bu ayarları size mesajla göndermelerini sağlayabilirsiniz.

Java Desteği bulunmamasına rağmen İphone için geliştirilen özel sürüm ile de Matriks Mobile uygulamasını kullanabilirsiniz.


6- Matriks Mobile uygulaması ücretli midir? Ücretliyse ne kadardır?

Matriks Mobile uygulaması ücretlidir. Uygulama kullanımı şube onayına bağlı olduğu için ücretlerle ilgili müşteri temsilcinizle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Uygulamanın kullanımı şube insiyatifindedir. Bunun için ücretlendirme ve kullanım detayları için müşteri temsilciniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra matriks mobile’ı ücretini ödemek kaydıyla direkt matriksdata’dan da temin edebilirsiniz.


7- Şube ile görüştüm onay aldım Matriks Mobile’ı kurmak için ne yapmam lazım?

Şubeniz onayı verdikten sonra tarafımıza bilgi vermesinin ardından arkadaşlarımız kurulum için sizinle irtibata geçerek kurulumu gerçekleştirecektir.


MKK Ücretleri

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) Kuruluş, Faaliyet, Çalışma Ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelik’inin 19’uncu maddesi çerçevesinde, MKK nezdinde ve Merkezi Kaydi Sistem’de (MKS) gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin olarak müşterilerden belli ücretler, tahsil edilmektedir. MKK’nın 13.05.2011 tarih 552 sayılı genel mektubuna istinaden hesap bakım ücreti hakkında yeni düzenleme yapılmış olup, söz konusu ücretlere ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir:

1. Yeni açılan hesap başına 1 TL hesap açma ücreti alınır.

2. Yatırımcıya sicil numarası gönderilmesinde 5 TL ücret alınır. Ücret tahakkukunda yatırımcı sicil numarasının ve buna bağlı yatırımcı şifresinin yatırımcının eline ulaşmış olması şartı aranmaz.

3. Sicil ve şifrenin yatırımcıya gönderilmesinden sonra tekrar talep edilmesi halinde yeniden aynı ücret tahakkuk ettirilir.

4. Sicil ve şifrenin basılı evrak olarak yurtdışına gönderilmesinde PTT gönderi bedeline yurtiçi gönderi bedelinin yarısı ilave edilerek hesaplanan tutar esas alınıp üyelerden tahsil edilir.

5. Saklama bakiyelerinin piyasa değeri 100 TL ve üzeri olan hesaplardan günlük 0,007 TL hesap bakım ücreti alınır. Bu tutarda da aylık 0,21 TL’ye denk gelmektedir.

Online Mutabakat
1- Hisse Senedi ve VOB mutabakatlarımı Finansonline üzerinden onaylayabilir miyim?

Finansonline kullanan Finansinvest müşterileri www.finansonline.com üzerinden Hisse Senedi ve VOB mutabakatlarına onay verebilirler.


2- Hisse Senedi ve VOB mutabakatlarımı online olarak onay verebilmek için bir ön şart var mıdır?

www.finansonline.com‘a Müşteri Numaranız, Anahtar Sözcük ve Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, hesap özetleri ve/veya mutabakatlarını internet üzerinden görüntülemekle, ilgili onaylarınızı vermeden önce "Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni" onaylamak için ayar ekranlarını açmanız gerekiyor.

Bu sayfa, sözleşmeyi imzalamamış olan müşterilerimiz için Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasına tıklandığında otomatik olarak açılacaktır. Bu sözleşmeyi finansonline.com şifrenizi girerek onaylamanız gerekmektedir.


3- Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni onayladım daha sonra yapmam gereken nedir?

Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalamış olan müşterilerimiz, Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasına tıkladıklarında karşılarına çıkan 3 seçenekli bir sayfada tercihlerini belirtmeleri gerekmektedir.4-Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasında yeralan tercihler ne anlama geliyor.

• Hisse senedi hesap ekstremin adresime gönderilmesini istemiyorum.
Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda ekstreniz her ay adresinize gönderilmeyecek, Hisse senedi ekstrelerinizi finansonline.com üzerinden inceleyebilirsiniz. Seçenek işaretli olmaması durumunda ekstreniz her ay adresinize taahütlü olarak gönderilecektir.

• Hisse senedi mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum.
Bu seçeneği işaretleyen müşterilerimiz hisse senedi mutabakatlarını finansonline.com üzerinden inceleyip finansonline şifresi ile onaylayabileceklerdir.

• VOB mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum
Bu seçeneği işaretleyen müşterilerimiz VOB mutabakatlarını finansonline.com üzerinden inceleyip finansonline şifresi ile onaylayabileceklerdir.

Sayfada yeralan tercihlerlerden istediğiniz seçebilirsiniz ancak size kolaylık olması açısından tüm seçenekleri işaretlemenizi tavsiye ederiz.5-Hisse Senedi ve VOB Mutabakatlarıma online olarak nasıl onaylayabilirim?

Mutabakatlarını internet üzerinden onaylamak için “Hisse senedi mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum.” ve “VİOP mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum” tercihlerini seçmiş olmanız gerekiyor. Bu seçeneği işaretlemiş olmanız durumunda, onayınızı bekleyen mutabakatlınızın olması durumunda, finansonline.com’a giriş yaptıklarında sağ menüde dikkat çekici bir renk ile onayınızı bekleyen mutabakatınız olduğunu görebilirsiniz. O an için onay bekleyen bir mutabakatınızın olmaması durumunda yoksa bu seçenek görüntülenmez.

Onay bekleyen mutabakatlarınızın üzerine basıldığında bekleyen mutabakatlarınızın listesi karşınızdaki ekrana sıralanmış olarak gelecektir.


6- Mutabakatlara onay vermek zorunda mıyım ?

İncelemek istediğiniz mutabakatı yanındaki butona tıklamak suretiyle açarak inceleyebilir, sayfanın sonunda bulunan şifre alanını kullanarak mutabakatını onaylayabilir ya da onaylamadığınızı sebebi ile birlikte iletebilirsiniz.


7- Mutabakatlara onay vermezsem ne olacak?

Onayladığınız mutabakatların onay tarih ve diğer kayıt bilgiler tutularak ilgili mutabakatta kayıtlarımız onaylanmış olarak güncellenir.

Onay verilmeyen mutabakatlar hakkında sebebi ile birlikte ilgli iş birimlerine bilgilendirme gönderilir. Bu durumdaki mutabakatlar onaylanmamış görüntülenmeye devam edecektir. En kısa zamanda konuyla ilgili olarak müşteri temsilciniz tarafından sizinle irtibata geçilecektir.

Piyasa Bilgileri
1- Endeks bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

Sayfamıza giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan hisse senedi modülünün altında, "Endeks Grafiği" bölümünden endeks bilgilerine ulaşabilirsiniz.


2- Şirket bilgilerini ve haberlerini nasıl takip edebilirim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senedi Modülünü kullanarak Şirket Bilgilerine, Haberlere, Sermaye Arttırımı ve Temettü bilgilerine ulaşabilirsiniz.


3- İzlemek istediğim hissenin belirlediğim tarihler arasındaki teknik analizini yapabilir miyim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senetleri modülünden Şirket menüsünün altında Teknik Analiz bölümünü kullanarak seçtiğiniz hissenin teknik analizini yapabilirsiniz.


4- Seçtiğim hisselerden portföy oluşturabilir miyim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senedi modülünden Portföy İzleme menüsünü kullanarak portföy oluşturabilir, oluşturdugunuz portföydeki değişimleri takip edebilirsiniz.


5- Bono/Eurobond, Hisse Senetleri ve diğer yatırım araçları hakkında bilmediğim terimleri sitenizden öğrenebilirmiyim?

Sayfamızda üst menüden bulunan Yardım linkine tıklayarak borsa terimleri ve eğitim notlarına ulaşabilirsiniz.

Repo
1- Repo İşlemlerinin şartları nelerdir?

İşlem Şartları aşağıdaki gibidir.

Repo Alt Limit : 1.000 TL
Repo Üst Limit : 50.000 TL
Otomatik Repo : 10.000 TL ve üstü

(BIST repo - ters repo piyasasında oranların düşmesi nedeniyle artık para piyasalarindaki hem mevduat hem repo oranları göz önüne alınıp 10,000 TL üzerinde nakdi olan müşteri bakiyeleri, getirisi yüksek olan yatırım aracı ile değerlendirilecektir.)

Repo İşlem Saati: Hafta içi hergün saat 09:45 - 16:00 arasındadır.


2- Param repodayken hisse senedi işlemi yapabilir miyim?

Evet. Hisse senedi işleminizin T+2 zamanı geldiğinde reponuz otomatik olarak bozulacaktır.

Süreli Emir
1- Süreli Emir nedir?

Hisse senedi işlemlerinde süreli emir vererek istediğiniz tarih aralığı içerisinde geçerli olacak emir verebilirsiniz. Verdiğiniz emir belirlediğiniz tarihe kadar veya siz iptal edene kadar geçerlidir.

Süreli Emir girdiğinizde emriniz Finansinvest sistemine kaydedilir. Emrinizin ilk günü o gün geçerli olan BIST seansı ise emriniz aynı anda BIST’ye de iletilir. Eğer ilk gün ileri tarihli ise, emir o gün girilmek üzere sisteme kaydedilir. Bu işlemlerle birlikte emrin sürekliliğinin sağlanması için sürekli emir kaydı yaratılır. Vermiş olduğunuz emir gerçekleşmezse tümü, parçalı gerçekleşirse kalanı ertesi gün BIST’ye iletilmek üzere günsonunu mütakip sisteme kaydedilir. Bu işlem emir tümüyle gerçekleşene kadar, emir son tarihi gelene kadar ya da emir ve sürekliliği iptal edilene kadar gönderilir.

Süreli emrinizin piyasaya iletilen emrinin bölünmesi halinde, bölünme sistem tarafindan takip edilmez ve orijinal adet ve fiyattan emir iletilmeye devam edecektir.


2- Süreli Emir nasıl verilir?

Süreli Emir vermek için Finansonline’a giriş yaptıktan sonra, Al-Sat > Hisse Senedi > Süreli Emir Giriş adımına tıklayın. İşlem (Alış – Satış), hisse, fiyat, lot ve tutar adımlarını belirleyin. Valörlü emrinizin iletilmesini istediğiniz tarih ‘’emir son tarihini’’ adımını, emriniz geçerli olacağı son tarih olarak belirleyin. Ön izleme ve Onay kutucuğunu tıklayarak işleminizi tamamlayın.


3- Verdiğim Süreli Emirleri nereden görebilirim?

Süreli Emirlerinizi HESABIM > Günlük İşlemler altında yeralan Süreli Emirler menüsünden takip edebilirsiniz. Günlük İşlemler sekmesindeki Hisse İşlemlerim başlığı altında Süreli Emrinizin başlangıç tarihinde iletilmeyi bekleyen günlük emriniz, Süreli Emirler başlığı altında da gerçekleşmesini istediğiniz tarihe kadar vermiş olduğunuz Süreli Emir kaydınız bulunur.


4- Süreli Emri nasıl iptal ederim?

a-)Süreli Emirlerinizin tamamını iptal etmek isterseniz; Hesabım menüsü > Günlük İşlemler altında yer alan, ‘’Süreli Emirler’’ menüsünden iptal edebilirsiniz.

b-)Süreli emrinizi ilgili gün içerisinde iptal etmek istersiniz; ‘’Hesabım menüsü -Günlük İşlemler’’ adımından silebilirsiniz.


5- Süreli Emir Başlangıç ve Bitiş tarihlerini değiştirebilir miyim?

Süreli Emrin sadece bitiş tarihi değiştirilebilir.


6- Taban – tavan fiyat aralığı dışında kalan emirler gönderilir mi?

Süreli emirlerin hergün otomatik gönderimleri sırasında taban - tavan fiyat aralığı dışında kalan emirler piyasaya sadece o gün iletilmez. Gün içerisinde gerçekleşen fiyat marjı değişiklikleri gözönüne alınmaz ve emirler o gün tekrar gönderilmez.


7- Süreli Emirlerimde Güncellemeleri nasıl yapabilirim?

Süreli emirlerinizle ilgili güncellemeleri “HESABIM” menü adımından “Günlük İşlemler” ekranında yer alan Süreli Emirler menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan güncellemeler yapıldıkları tarihi takip eden ilk işlem gününden itibaren piyasaya gönderilen emirler için geçerli olacaktır. Süreli emirlerde yapılan güncellemeler ilgili işlem günü için piyasaya iletilmiş emirleri etkilememektedir. Piyasaya iletilmiş emirlerde güncelleme yapmak için, ayrıca “Günlük İşlemlerim” menü adımından gerçekleştirmek gerekmektedir.


8- Süreli Emir Bitiş tarihinin tatil gününe gelmesi durumunda ne olur?

Süreli Emir, hesap sahipleri tarafından belirtilen iki tarih arasında, belli adet ve fiyattaki hisse senedi emirlerinin hisse senedi piyasasına otomatik gönderildiği bir emir iletimi sistemdir. Süreli emir bitiş tarihi süreli emrin hesap sahibi namına iletileceği son tarihi göstermektedir. Emrin iletileceği tarihin tatil gününe denk gelmesi durumunda sonraki iş gününe emir gönderilir. Emrinizin süreli emir bitiş tarihinden sonraki bir tarihte iletilmesini istemiyorsanız süreli emir bitiş tarihinin tatil gününe gelip gelmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şartlı Emir
1- Şartlı emir nedir?

Finans Yatırım Menkul Değerler veya müşteri tarafından yapılandırılan, müşteri tarafından belirlenmiş yatırım stratejisi çerçevesinde kullanılan, istenilen ve sisteme girilen şartların gerçekleşmesine bağlı olarak aktif hale gelecek ve ilgili borsaya iletilecek emirlere denir.


2- Şartlı Emirde emir iletimi Hangi Borsalara yapılır?

Finansonline.com Şartlı emir uygulamasında emirler İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (BIST) iletilmektedir.


3- Şartlı emir girişini nereden yapabilirim?

Şartlı emir girişinizi www.finansonline.com adresi üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra ‘’Al-Sat- Hisse Senedi -Şartlı Emir Girişi menü adımının altında yer alan “Şartlı Emir” sekmesi altından gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek: BIST 100 Endeksi 70.000 seviyesine geldiğinde, portföyünüzdeki GARAN hissesini 8,10 TL’den satmak istiyorsunuz. Bu durumda;

XU100 son işlem değeri eşit 70.000 koşulunu tanımlayıp, bu koşula GARAN için 8,10 TL’lik satış emrini girerseniz;

BIST100 endeksinin 70.000 seviyesine ulaştığında işlem limitinizin veya portföyünüzün müsait olması durumunda GARAN için vermiş olduğunuz 8,10 TL’lik satış emriniz BIST’ye iletilecektir.


4- Şartlı emirde yer alan şartlar nelerdir?

BIST 100, BIST 50, BIST 30 ve BIST‘de işlem gören hisse senetlerinin tamamı için sizin belirlediğiniz bir değere büyük eşit, küçük eşit ve eşit olma şartı girebilirsiniz. Finans Yatırım Menkul Değerler, şartlı emirde konu olacak hisse senetlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


5- Şartlı emir geçerliliği nedir?

Şartlı emirler valör tarihinde veya günlük geçerlilik alternatiflerinden biri tercih edilerek gönderilebilir.


6- Şartlı emirde her şarta kaç emir girilebilir?

Finansonline.com “Şartlı Emir” uygulamasında her şart için o şartın gerçekleşmesine bağlı olarak aktif hale gelecek bir adet emir girilebilir. Aynı koşula bağlı birden fazla emir girebilmesi için aynı koşulun yeniden tanımlanması gerekmektedir.


7- Şartlı emirlerde parasal veya miktarsal alt veya üst sınır bulunuyor mu?

Finans Yatırım Menkul Değerler şartlı emir iletiminde parasal ve miktarsal alt veya üst sınırları belirleme hakkına sahip olmakla beraber şartlı emirlerde şu an için para ve miktar olarak herhangi bir alt veya üst sınır bulunmamaktadır. Finans Yatırım Menkul Değerler, şartlı emir kullanımında önceden haber vermek kaydıyla alt veya üst sınır belirleyebilir.


8- Şartlı emir girişinde bir sınırlama var mı?

www.finansonline.com adresi üzerinden müşterilerimiz istediği sayıda şartlı emir girebilirler.


9- Şartlı emirlerde şartların gerçekleşip gerçekleşmediği nasıl tespit edilir?

Şartlı emirlerin aktif hale gelip gelmeyeceği tespiti sürecinde, ilgili borsada atlanan fiyat basamakları işlem görmüş olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir nedenle basamaklarda atlama olması durumunda bu atlanan basamaklarda da işlem geçmiş olduğu varsayılmaktadır.


10- Şartlı emirlerden hangi fiyattan emir gönderebilirim?

Şartlı emir ile BIST piyasasına “Limitli Fiyat” veya “Piyasa Fiyatı”ndan emir gönderebilirsiniz.


11- Belirtilen şartın gerçekleşmesi halinde aktive edilen emrin ilgili hisse senedi fiyat adımına uymaması durumunda ne olur?

Emrin fiyat adımına uymaması durumunda borsa tarafından kabul edilmeyeceğinden emir iptal olacaktır.


12- Şartlı emirde ne tutarda emir iletebilirim?

Emrin aktive olmasını gerektirecek şartın oluşması durumunda hesabın hisse senedi işlem limitinin müsait olması gerekmektedir. Hesap işlem limitinin emir tutarının altında kalması veya satış emirlerinde stokta yeterli miktarda hisse senedi bulunmaması durumunda emir iletimi gerçekleşmeyecektir. Şartlı emirlerini hazırlarken valör tarihinde hesap bakiyelerinin ve hisse senedi stoklarının müsait olup olmaması hesap sahibinin sorumluluğundadır.


13- Şartlı emirler sermaye arttırımı ve temettü ödemesiyle ilgili uygulamalar nelerdir?

Şartlı emre konu olan hisse senetlerinde sermaye artırımı veya temettü ödemesi sebebiyle BIST düzenlemeleri çerçevesinde oluşabilecek fiyat değişimleri nedeniyle aktive edilen veya edilmeyen emirler tamamen hesap sahibinin sorumluluğundadır.


14- İki tarih arasında şartlı emir verebilir miyim?

Evet. Şartlı emirleriniz Süreli Emir olarak iki tarih aralığında verebilirsiniz. Piyasaya gönderilen emirler Günlük İşlemler altında görünecektir.


15- Girdiğim şartlı emirlerimi nerede görebilirim?

Belirtilen şartların gerçekleşmediği şartlı emirlerinizi “Günlük İşlemlerim” altında yer alan “Şartlı Emirler” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.


16- Şartlı emirlerimde değişiklik yapabilir miyim?

Şartlı emirlerde değişiklik yapmak mümkün değildir. Önceden kaydı yaratılan şartlı emrin silinerek yeni bir şartlı emir tanımlaması gerekmektedir.

Şartın yerine gelmesi neticesinde ilgili borsaya iletilen şartlı emrin pasifte bekliyorsa valör tarihinde “Günlük Emirler” menü adımından güncellemek ya da iptal etmek mümkündür.

Şifresiz İşlemler Nedir?

www.finansonline.com üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra, “İşlem” menü adımının altında yer alan “yatırım işlemleri” bölümündeki son onay ekranında şifre kullanımını kaldırmaya imkân veren müşteri ayarları yer almaktadır. Söz konusu özellik, bu ayarların güncellenmesi sonucu kullanılması mümkün olan emir iletimini hızlandırmayı amaçlamaktadır..1- Kimler Şifresiz İşlemleri Tercih Edebilir?

Şifresiz işlemleri gün içinde www.finansonline.com hisse senedi veya VOB emir iletimini yoğun olarak kullanan müşterilerimiz kullanabilir.


2- Şifresiz Onay Ekran Tercihlerimi Nereden Belirleyebilirim?

Finansonline.com’a anahtar sözcük, müşteri numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, ekranın sağında yer alan “Ayarlar” menü adımına tıklayarak karşınıza gelen ekranda yer alan kişisel ayarlar sekmesindeki “İşlemlerde Şifre Sorma” tercihini işaretlemeniz, böylelikle işlemlerinizde şifre onayını kaldırmanız mümkündür..


3- Finansonline.com’da Şifre Onayı Hangi işlemlerde Kullanılıyor?

Hisse Senedi, VOB, Yatırım Fonu, Tahvil Bono, Repo, Para Transferleri, Halka Arz Talep işlemlerinde kullanılmaktadır. “İşlemler Şifre Sorma” seçeneğini işaretledikten sonra söz konusu işlemlerin onay aşamasında şifre sorulmayacaktır.

Şikayet Yönetimi Politikası

Müşteri odaklı düşünce ve tutumu ilke edinen Finansinvest’in Müşteri Şikayet Yönetimi süreci, sunulan hizmetlere ilişkin müşterilerden gelen şikayet, istek ve önerilerin ele alınması ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yoluyla süreçlerde iyileştirme sağlanması ve müşteri memnuniyetinin arttırılması amacına hizmet etmektedir. Bu amaca bağlı olarak hedef, hizmet kalitesinin artırılması, müşteri memnuniyetinin ve sadakatinin sağlanmasıdır.

Finansinvest üst yönetimi, müşterilerinin her türlü şikayetini memnuniyetle karşılayarak, mümkün olan en kısa sürede en uygun çözümü sunmayı taahhüt eder. Her bir şikayet, adil, objektif ve tarafsız olarak, etkin ve verimli bir şekilde ve gerektiğinde yeterli kaynak sağlanarak ele alınır ve sonuçlandırılır.

ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN İLETİLMESİ

Finansinvest’de sunulan hizmetler konusunda müşteri talep ve beklentilerini tespit etmek, müşteri memnuniyet oranını ölçmek için müşteriler, şikayet ve önerilerini aşağıda belirtilen kanalların herhangi birini kullanarak Finansinvest’e iletebilirler:Finansonline İletişim / Bize Yazın ekranından form doldurarak;
İletişim Formu

0212 336 72 20 no’lu telefondan veya 0212 282 23 56 no’lu fakstan Yardım Masası’na ulaşarak;

Finansinvest Teftiş Kurulu ve İç Denetim Bölümü’nün aşağıdaki adresine posta yoluyla yazılı bildirimde bulunarak;
Nispetiye Cad. Akmerkez B Kule K.2 34337 Etiler, Beşiktaş-İstanbul

Şikayet ve önerilerin gerekli tüm detayları içerecek şekilde yapılması, sağlıklı bir aksiyon alınması için gereklidir.

ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN ELE ALINMASI ve SONUÇLANDIRILMASI

1. Şikayet ve öneriler konusunda gerekli inceleme, araştırma değerlendirme şikayet yönetimi sürecinde rol alan personel tarafından yapılarak, müşterilere telefon, e-mail veya mektup yolu ile bilgi verilir.

2. Tüm müşteri şikayet ve önerileri 24 saat içinde cevaplandırılır. 24 saat içinde sonuçlandırılamayacak şikayetlerin ele alınması prosesindeki ilerlemeler hakkında müşteriye bilgi verilir.

HİZMET KALİTESİNİN ARTIRILMASI, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN SAĞLANMASI

Her türlü kanaldan alınan tüm müşteri şikayet ve önerileri, şikayet yönetimine ilişkin her safhanın sağlıklı olarak izlenebilmesine, şikayetlerin sınıflandırılarak analiz edilmesine olanak sağlayacak şekilde kayıt altına alınır. Oluşturulan kayıtlar üst yönetim tarafından gözden geçirilerek şikayetlerin yoğunluk arz ettiği konularda müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini arttırmak için üretilecek projeler belirlenir.

Tahvil/Bono
1- Tahvil/Bono işlemlerinde alt limit nedir?

Tahvil/Bono işlemlerinde alt limit nominal 1,000 TL‘dir.


2- Tahvil/Bono piyasasında işlem saatleri kaçtır?

BIST Tahvil Bono Piyasasında internet üzerinden sabah 09.30-12.00 ve 13.00-13:30 arasında,müşteri temsilcinizden 09.30-12:00 ve 13:00-17.00 arasında günlük ve ileri valörlü emir verebilirsiniz.
Tahvil/ Bono alış işlemi için cari bakiyenizin müsait olması gerekmektedir.


3- Piyasada işlem gören herhangi bir Tahvil/Bono‘ yu seçebilir miyim?

Piyasada işlem gören herhangi bir Tahvil/Bono‘ yu seçip, işlem yapabilirsiniz.
(Bu servis yalnızca Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.)


4- Tahvil/Bono işlemlerimde istediğim fiyat ve basit oranı belirleyebilir miyim?

Tahvil/Bono işlemlerinizde istediğiniz fiyatı ve basit oranı belirleyerek emir verebilirsiniz. Hazine bonoları ve iskontolu devlet tahvilleri için basit orandan, Kuponlu (Sabit veya Değişken faizli) devlet tahvilleri için fiyattan emir girebilirsiniz.
(Bu servis yalnızca Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.)


5- Tahvil/Bono emirlerimin BIST‘ ye iletimi anlık mı?

Emirleriniz BIST Tahvil Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı‘ na anlık olarak iletilmektedir.
(Bu servis yalnızca Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından sağlanmaktadır.)


6- Hangi zamanlarda emir verebilirim?

Tahvil/Bono emirlerinizi piyasanın açık olduğu herhangi bir zaman diliminde verebilirsiniz.


7- Komisyon oranı kaçtır?

Komisyon oranı, %0.05‘tir. (onbinde 5)


8- Üst menüde işlemlerim modülünün altından Tahvil/Bono seçeneği sizi Tahvil/Bono al/sat sayfasına yönlendirir. Sayfadan istediğiniz tahvil veya bonoyu seçerek ilgili kağıdın fiyat bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Nominal değer ve oran bilgilerini doldurduktan sonra şifrenizi girerek işlemi onaylayabilirsiniz.

Finansinvest‘ te hesabınızın olması durumunda www.finansonline.com sitemizden "Finansinvest‘te Hesabım var" seçeneğini tıklayarak başvuru formunu doldurmanız anahtar sözcük belirlemeniz için yeterlidir.


9- Büyük Piyasa nedir?

Minimum Nominal 100,000 TL ve katları şeklinde verilen emirlerin işlem gördüğü piyasadır.


10- Küçük piyasa nedir?

Nominal 1,000 TL ve 99,000 TL arasındaki emirlerin 1,000 TL‘nin katları şeklinde işlem gördüğü piyasadır. ISIN Kodu‘ nun sonunda K harfi bulunan tahvil/bonolar küçük piyasa fiyatlarını göstermektedir.


11- Verdiğim emirleri iyileştirebilir miyim?

Tüm emirlerinizi hem Emir Büyüklüğü hem de Faiz/Fiyat seviyesi olarak seans açık olduğu sürece değiştirilebilirsiniz.


12- Verdiğim emirleri iptal edebilir miyim?

Gerçekleşmeyen emirlerinizi iptal edebilirsiniz.


13- Tahvil/Bonolar ile ilgili ayrıntılı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Üst menüde bulunan Bono/Eurobond modülünden Devlet Tahvili, Hazine Bonosu ve Eurobond.larla ilgili haberlere kağıtlarla ilgili detay bilgilere ve yorumlara ulaşabilirsiniz.


14- Tahvil/Bono Alış ekranındaki ‘Nominal Alış‘ nedir?

Nominal Alış, Tahvil/Bono‘nun Nominal büyüklüğünü, aynı zamanda reel olarak vade sonunda itfa olması durumunda hesabınıza geçecek miktardır.


15- Tahvil/Bono işlemlerimi ekstremde görebilir miyim?

Tahvil/Bono işlemlerinizi ekstrenizde görebilirsiniz.


16- Tahvil/Bono emirlerimin durumunu nasıl takip edebilirim?

Tahvil/Bono emirlerinizi sağ menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünden takip edebilirsiniz.


17- Tahvil/Bono ekranlarıdaki VKG ne anlama gelmektedir?

VKG, Vadeye Kalan Gün, diğer bir deyişle Tahvil/Bono‘nun itfa olacağı tarihe kadar geçecek gün sayısıdır.


18- Tahvil/Bono okunuşu nasıldır?

Örnek: TRT150612T15

(1)TR (2)T (3)150612 (4)T (5)1 (6)5

(1) TR: TÜRK TAHVİLİ
(2) T: TAHVİL (Diğer değerler: B=BONO, H=HALKA ARZ, G=GELİR ORTAKLIĞI SENEDİ D=DİĞER)
(3) 150612: VADE TARİHİ (gg.aa.yy)
(4) T: TÜM TAHVİL (Diğer değerler: A=ANAPARA, K=KUPON, F=DÖVİZ CİNSİNDEN TÜM KIYMET, P=DÖVİZ ANAPARA, C=DÖVİZ KUPON)
(5) 1: SIRA NO
(6) 5: MB İÇİN KONTROL HANESİ

Takasbank Veri Kullanım ve Gösterimi Hakkında Bilgilendirme
ANA GİRİŞ SAYFASI

Takasbank'tan alınan menkul kıymet bazında saklama bakiyelerine ait veriler tekrar yayınlanamaz.

Takas işlemleri T+2 (işlem gününün ikinci iş günü) gerçekleştirildiğinden. Takasbank tarafından yayınlanan saklama bakiyelerine, henüz takası gerçekleşmemiş olan işlemler yansımamaktadır.

Veri yayında oluşabilecek aksaklıklar, bilginin ulaşamaması, hatalı olması, veri yayın sistemindeki performans düşmesi veya kesinti olması halinde kullanıcıların uğrayabileceği olası zararlardan Takasbank sorumlu değildir.

Yayınlara ilişkin yatırımcı şikayetleri için irtibat;

TAKASBANK
İMKB TAKAS ve SAKLAMA Banksı A.Ş.

Merkez Mah. Merkez Cad. No:6
34381 Şişli-İstanbul-TürkiyeTelefon : +90 212 315 25 25(pbx)
Müşteri Hizmet Yetkilisi : +90 212 315 22 22/8
Faks : +90 315 315 25 26
E-mail : bilgi@takasbank.com.tr
Varant
Varant Nedir?

Varant, elinde bulunduran yatırımcıya, üzerine varant yazılmış dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren, menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır. Bu hak, kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanılır. Varant satın alan yatırımcı ödediği bedel karşılığında bir dayanak varlığı değil, o dayanak varlığı alma ya da satma hakkını satın alır.

21/07/2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan SPK Tebliğinde “aracı kuruluş varantı” tanımı yapılmıştır. Buna göre “elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır.”

Resmi Gazete ilanı için tıklayınız.Varantlarda Dayanak Varlık, Dayanak Gösterge Nedir?

Dayanak varlık, BIST 30 endeksinde yer alan hisse senetleri ya da bunlardan oluşturulmuş sepet olarak tanımlanmıştır. Dayanak gösterge ise, BIST tarafından oluşturulmuş endeksler olarak belirlenmiştir.Varant Piyasa Yapıcıları Kimlerdir?

Sorumlu olduğu varantlarda piyasanın dürüst, düzenli ve etkin çalışmasını sağlamak, likit ve sürekli bir piyasanın oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyette bulunmak üzere, ihraçcı tarafından belirlenerek SPK tarafından onaylanan, kotasyon vermekle yükümlü olan Borsa üyesi aracı kuruluşlardır.Varant Seans Saatleri Nelerdir?

Varant işlemleri Hisse Senetleri Piyasası sürekli müzayede seans saatleri dahilinde gerçekleştirilir. Buna göre; birinci seans 09:50 - 12:30 arasında, ikinci seans 14:20 - 17:30 arasında yapılır. Varant sıralarına kotasyon girilmişse, emir girişi başlar. Açılış seansında veya kotasyon iletim periyodunda, varant sıralarına emir girilemez. Varantlar açılış seansına dahil değildir.Varant Takas İşlemleri Nasıldır?

Yapılandırılmış ürünler sınıfından bir finansal araç olan Varant işlemlerinin takası, Hisse Senedi işlemlerinin takası gibi gerçekleştirilir.Varant Emirleri Sisteme Nasıl Kabul Edilir?

Alım- satım emirleri ve piyasa yapıcının kotasyonları fiyat ve zaman önceliği kurallarına göre sisteme kabul edilir. Varantlar serbest marjlıdır. Ancak işlemler, kotasyon fiyat aralığı içinde (kotasyon fiyatları da dahil) gerçekleşir.Varant Emir Kabulü ve İşlemlerin Başlaması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir varantta piyasa yapıcı tarafından kotasyon verilmeden emir kabulü ve işlemler başlamaz.Varantlarda Kotasyon Aralığı Dışındaki Fiyatlardan Emir Verilebilir mi?

Kotasyon aralığı dışındaki fiyatlardan verilen emirler de sisteme kabul edilir. Ancak kotasyon aralığına dahil olana kadar işlem görmezler.Varantlarda Fiyat Adımları Ne Kadardır?

Fiyat adımı 1 kuruştur.Varant İşlemlerinde Ödünç ve Açığa Satış İşlemleri Yapılabilir mi?

Hisse Senetleri Piyasası’nda geçerli olan emir ve işlem kuralları varantlar için de geçerli olsa da; varantlarda ödünç ve açığa satış işlemleri yapılamaz.Varant İşlemlerinde Emir İptali Yapılabilir mi?

Varant işlemlerinde son emir olma koşulu aranmaksızın emir iptali serbesttir.Varantlar İşlem Limitine ve Kredili İşlemlere Konu Olabilir mi?

Mevcut düzenlemeler doğrultusunda varantlar, SPK’nın özkaynak olarak kabul ettiği sermaye piyasası araçları arasında yer almamaktadır. Bu nedenle varant işlemleri, gün içi işlem limitlerine ve kredili işlemlere dahil değildir.Varantlarda cari bakiyeniz kadar işlem yapabilirsiniz.Varant İşlemlerinde Kullanılabilen Emir Türleri Nelerdir?

Hisse senetlerinde kullanılan emir türleri varantlar içinde kullanılır. Varant işlemlerinde kullanılabilecek emir tüleri;

• Limit fiyatlı emirler
• Kalanı iptal et emirleri
• Özel limit fiyatlı emirler
• Özel limit değerli emirler
• Özel emirlerVarant İşlemlerinde Emir Değişiklikleri Yapılabilir mi?

Varanti işlemlerinde emir iptalinin serbest olması nedeniyle son emir olma koşulu aranmaksızın; Alış ve/veya satış emirlerinin fiyatı ve /veya miktarı hem artırılabiliecek hem de azaltılabilecektir. Emir Bölme işlemleri hisse senetleri ile aynı şekilde uygulanır. Emir fiyatı iyileştirilirken karşı taraftaki kotasyonun fiyatı dikkate alınır. Alış emirlerinin fiyatları kotasyonun satış fiyatına eşit oluncaya kadar iyileştirilebilir. Satış emirlerinin fiyatları kotasyonun alış fiyatına eşit oluncaya kadar iyileştirilebilir.Varant İşlemleri Yapabilmek için Neler Gerekir?

Finansinvest aracılığı ile Varantlarda işlem yapabilmek için öncelikle Finansinvest nezdinde bir yatırım hesabınız olması gerekir. Finansinvest’de hali hazırda Yatırım hesabı bulunan müşterilerimizin ise “Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu’nu” imzalayarak ıslak imzalı olarak müşteri temsilcilerine iletmeleri gerekir.Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız

Kimler Varantları İhraç Edebilir?

Derecelendirme kuruluşlarından “yatırım yapılabilir” düzeydeki notların içerisinde en yüksek üçüncü ve üstü seviyeye denk gelen derecelendirme notu almış, yurt dışında veya Türkiye’de yerleşik Yatırım bankaları ve aracı kuruluşlar tarafından ihraç edilebilirler.

Yeterli notu bulunmayan Türkiye’de yerleşik aracı kuruluşlar da bu şartı sağlayan aracı kuruluşların garantör olması koşuluyla varant ihraç edebilirler. Bu durumda yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde ihraçcı ve garantör kuruluş müteselsilen sorumludur.Varantlarda Sorumluluk Kime Aittir?

Varantlar, tamamen ihraçcının şahsi sorumluluğu altındadır. Yani ihraç edilen dayanak varlık olarak yer alan hisse senedi’ni ihraç eden şirketin sorumluluğu yoktur.Varant Satın Alan Yatırımcıların Sorumlulukları Nedir?

Varantı satın alındığında yatırımcı yükümlülük değil, varant’ın dayanak varlığını alma veya satma hakkı satın almış olur. Öte yandan varantı çıkaran aracı kurumunun yükümlülükleri vardır.Varantlar İçin Düşünülmesi Gereken Vadeler Nelerdir?

Varantlar daha çok kısa ve orta vadeli pozisyon almak için düşünülmesi gereken yatırım araçlarıdır.Varant Yatırımının Riskleri Nelerdir?

Varantlar belirli bir vadeye sahiptirler yani ömürleri sınırlıdır. Öte yandan Varantların

• Kaldıraç etkisi nedeniyle varant alım işlemi yapmanın piyasada lehte çalışabileceği gibi aleyhte de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi zararlara da yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
• Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak risk varanta ödenen bedel ve buna ek olarak ödenen komisyon ve diğer ücretler ile sınırlıdır.
• Varant alım satımına ilişkin olarak yapılacak teknik ve temel analizlerin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği ve bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır.

VİOP
Viop kılavuzu için tıklayınız.

1- VIOP nedir?

Borsa İstanbul (BIST) Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası(VIOP), ekonomik ve finansal göstergeler ile sermaye piyasaları araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasa olarak oluşturulmuştur.


2- VIOP’ nın Avantajları nelerdir?

Risk yönetim araçlarını yatırımcıların hizmetine sunar.
Organize piyasadır.
Takasbank garantisi vardır.
Kaldıraç etkisi nedeniyle, ufak teminatlarla büyük pozisyonlar açılabilir.
Nakit TL teminatlar nemalandırılır.


3- VIOP’nın Riskleri nelerdir?

Fiyat değişimlerinde zarar riski taşır.
Kaldıraç etkisi nedeniyle büyük zararlar oluşabilir.


4- VIOP emir türleri nelerdir?

Limit Emir; Fiyat ve miktar girilen emir.
Piyasa emri; En iyi fiyatlı emir
Kapanış Fiyatından; Gün sonu uzlaşma fiyatından verilen emir

İkincil türler;
Kalanı Pasife Yaz(KPY);Tamamı gerçekleşmezse kalanın pasife yazılacağı emir
Gerçekleşmezse İptal Et(GİE);Tamamı gerçekleşmezse, tamamının iptal edileceği emir
Kalanı İptal Et (KİE);Tamamı gerçekleşmezse kalanın iptal edileceği emir
Şarta Bağlı(SAR);Emri girenin belirlediği aktivasyon fiyatından verilen emir


5- Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Opsiyonu alan tarafa belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren , satan tarafı ise alma veya satmaya yükümlü kılan sözleşmelerdir.


6- BIST’te hangi tür opsiyonlar işlem görecektir?

Amerikan Tipi opsiyonlar , sağladığı alım veya satım hakkı vade sonuna kadar herhangi bir tarihte kullanılabilir.


7- Opsiyon primi nedir?

Opsiyon sözleşmesini alan tarafın opsiyon sözleşmesini satan tarafa sözleşmede yer alan haklar karşılığında ödediği paradır.


8- Kısa Pozisyon Nedir?

Sahibine, vadeli işlem sözleşmelerine ilişkin işlemlerde, sözleşmenin vadesi geldiğinde dayanak varlığı sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, alım opsiyonuna ilişkin işlemlerde sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, satım opsiyonuna ilişkin işlemlerde ise sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak yükümlülüğü veren pozisyondur.


9- Uzun Pozisyon Nedir?

Sahibine, vadeli işlem sözleşmelerine ilişkin işlemlerde, sözleşmenin vadesi geldiğinde dayanak varlığı sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak yükümlülüğü, alım opsiyonuna ilişkin sözleşmelerde , sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, satım opsiyonuna ilişkin işlemlerde ise sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmada bulunmak hakkı veren pozisyondur.


10- Açık Pozisyon Nedir?

Ters işlem, nakdi uzlaşma veya fiziki teslimat ile kapatılmamış pozisyonlardır.


11 - İşlem Teminatları Nedir?

Başlangıç ve sürdürme teminatı olarak belirlenen teminat tutarlarıdır. Sürdürme teminatı başlangıç teminatının % 75’ i kadardır.


12 - Future Sözleşmesi Nedir?

Sözleşmelerin taraflarına, belirlenen ileri bir tarihte üzerinde anlaşılan fiyattan , standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı veya kıymeti alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.


13 - Future ve Opsiyon pazarında işlem görecek pay senetleri nelerdir?

AKBNK, GARAN, ISCTR, YKBNK, VAKBN, EREGL, THYAO, SAHOL, TUPRS, TCELL


14 - Opsiyon ve Future sözleşmeler için fiziki teslimat var mı?

Evet. Fiziki Teslimat var.


15 - Opsiyon ve Future sözleşmeler için takas süresi nedir?

T+3 dür.


16 - Opsiyonlarda vadeden önce kullanım hakkı var mı?

Sadece long pozisyon sahipleri erken kullanım talimatı vererek bu hakkı kullanabilirler. Rassal olarak seçilen Short pozisyon sahipleri T+3 günü yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.


17 - Opsiyon sözleşmelerinde vade sonu pozisyonlar nasıl kapatılır?

Vade sonunda açık pozisyonlar fiziki uzlaşma yöntemi ile kapatılır.

Zararda biten opsiyonlar kullandırılmaz.Karda biten opsiyonlarda, Long Pozisyon sahiplerinin mutlaka kullanım talebi vermesi gerekir.


18 - Future sözleşmelerinde vade sonunda pozisyonlar nasıl kapatılır?

Vade sonunda açık pozisyonlar fiziki uzlaşma yöntemi ile kapatılır.

İlgili dayanak varlığın vade sonu uzlaşma fiyatı üzerinden, Long pozisyon sahipleri nakit verip hisse alır. Short pozisyon sahipleri hisse verip nakit alır.


19 - Opsiyon ve future sözleşmelerde işlem alt sınırı nedir?

Harhangi bir alt sınır yoktur. Teminatlarınız kadar işlem yapabilirsiniz.


20 - Yatırımcılar limit bazında mı takip edilirler?

Evet limit bazında takip edilirler. Müşterek hesaplarda limit bölünmez.


21 - Yatırımcıların MKK sicil bazında pozisyon limiti nedir?

Bir yatırımcı tüm aracılarda açtığı hesaplarda aynı dayanak varlığa ait hem future hem de opsiyon sözleşmelerinin aynı yöndeki pozisyonları toplamı, hissenin fiili dolaşımdaki payları toplamının belli bir yüzdesini geçemeyecektir.(%5)


22 - Yatırımcıları piyasa bazında pozisyon limiti nedir?

Piyasadaki tüm açık pozisyonlar hissenin fiili dolaşımdaki pay sayısını geçemeyecektir.


23 - Portföy bazlı teminatlandırma nasıl olacaktır?

Başlangıç teminatı(Span) olacaktır.Başlangıç teminatının % 75’i sürdürme teminatı olacaktır.


24 - SPAN nedir?

Standart Portfolio Analysis of Risk; Portföy riski bazında, takas kurumu ve müşteri detayında gerekli teminatı hesaplayan bir sistemdir.


25 - Teminat kabul edilecek ürünler nelerdir?

TL, Döviz, Hazine Bonosu, Develet Tahvili, Dövize Endeksli/Döviz Ödemeli Devlet Tahvili, Pay(BIST-30), Pay(BYF), A, B ve Likit Yatırım Fonları kabul edilmektedir. Katsayıları farklıdır.

Hesapta en az % 30 TL teminat bulunmalıdır.


26 - İşlem saatleri nedir?

Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:10 – 17:40 saatleri arasında işlem görür.
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
Döviz ve Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
Emtia ve Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
12:30-13:55 saatleri arasında spot piyasaya paralel olarak işlemlere ara verilir.
Döviz ve Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde seans arası yoktur.
Seans bitiminde işlem gününe ait uzlaşma fiyatları ilan edilir.
Normal seansın son 10 dakikası kapanış aralığı olarak adlandırılır ve normal seans sonrasında uzlaşma fiyatlarının ilanıyla beraber kapanış fiyatından girilmiş olan emirler sistem tarafından eşleştirilerek normal seans işlemlerine dahil edilir.


27 - Teminat yatırma ve çekme saatleri nedir?

TL Teminat yatırma işlemleri; hesaben 17:30’a kadar,fiziken 14:00’e kadar yapılır.

Döviz Teminat yatırma işlemleri ; 17:30’ a kadar yapılır.

Teminat çekme işlemleri; hesaben 15:40’ a kadar yapılır.

Döviz teminat çekme işlemleri;talimat 15:00’e kadar verilmek şartı ile 17:00’ e kadar yapılır.

Diğer teminat türlerinde çekme ve yatırma işlemleri 17:30’a kadar yapılır.


28 - Kar/Zararlar ne zaman hesaba aktarılır?

Pozisyon zararları aynı gün, kârlar T+1 günü aktarılır.


29 - Margin Call işlemleri ne zaman tamamlanır?

Margin Call işlemleri T+1 günü tamamlanmak zorundadır.


30 - Pozisyon limitleri nedir?

Sicil bazında pozisyon limiti; aynı dayanak varlığa bağlı tüm sözleşmeler için bir sicile bağlı tüm hesaplarda alınabilecek aynı yönlü pozisyonların karşılığındaki azami dayanak varlık sayısıdır. Bu limit, MKK tarafından açıklanan fiili dolaşımdaki pay miktarının %5’idir.

Piyasa bazında pozisyon limiti; aynı dayanak varlığa bağlı tüm sözleşmeler için piyasada açık olan pozisyon toplamının karşılık gelebileceği azami dayanak varlık sayısıdır. Bu limit, MKK tarafından açıklanan fiili dolaşımdaki pay miktarının %100’üdür.

Yatırım Danışmanlığı
1- Yatırım Danışmanım hizmeti alabilmek için ne yapmam gerekir?

Yatırım Danışmanlığı ekibimizin bilgi birikimi ve tecrübesinden e-posta, telefon veya birebir yararlanabilmeniz için:

Finansinvest’te hesabınızın bulunması,
Finansonline şifrenizin bulunması,
Yatırım Danışmanlığı Hizmet Sözleşmesi imzalamanız

ve doldurulan sözleşmelerin aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekmektedir :

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Kristal Kule Binası No: 215 Kat: 6-7 34394 Şişli / İstanbul


2- Yatırım Danışmanım hizmeti hangi kanallardan sunulmaktadır?

Müşterilerimiz Yatırım Danışmanım hizmetine www.finansonline.com üzerinden e-posta veya telefon üzerinden erişebilir.


3- Yatırım Danışmanım hizmetinin aylık bedeli ne kadardır?

Yatırım Danışmanım hizmetinden ücret alınmamaktadır. Finansinvest ücretlendirme ile ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


4- Yatırım Danışmanım sayfasına nasıl erişebilirim?

Finansonline’a müşteri olarak giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan ‘‘Fikir Al’’ı tıklayarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz.


5- Finansinvest’te hesap açma süreci nasıldır?

Müşteri www.finansonline.com, Finansinvest Genel Müdürlük, Finansinvest ve QNB Finansbank şubeleri ya da kurye ile alabileceği Finansinvest hesap açma formlarını dolduracaktır.

Formlar, kimlik fotokopisi ve bir fatura veya ikametgah örneğiyle, birlikte QNB Finansbank/Finansinvest şubelerine bırakılacaktır.

Şube tarafından müşteri kimlik bilgileri kontrol edildikten sonra kimlik fotokopileri üzerine şubeye ait aslı görülmüştür kaşesi basılacaktır.

Formlar eksiksiz doldurulmuş ise Genel Müdürlük tarafından hesaplar açılacaktır.

Hesap numarası belirlenen müşteri Finans Yatırım tarafından aranacak ve anahtar sözcük ile şifresi SMS ile gönderilecektir.


6- Yatırım Danışmanlığı sözleşmem var, Yatırım Danışmanım hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

Yatırım kararlarınızı alırken, piyasalar ile ilgili her türlü sorunuzu finansonline.com veya telefon üzerinden Yatırım Danışmanlığı uzmanlarımıza iletebilir, piyasa profesyonellerinden yorum ve tavsiyeler alabilirsiniz. Yatırım Danışmanım servisine müşteri numaranız ile giriş yaptıktan sonra hisse senetleri, vadeli kontratlar, bonolar, emtia ve yatırım fonları hakkında ilettiğiniz tüm sorulara, yatırım danışmanlarımız tarafından en kısa zamanda yanıt verilecektir.

Yatırım Fonu
1- www.finansonline.com‘dan hangi fon işlemlerini yapabiliyorum?

Sitemizden Finansinvest ve QNB Finansbank‘a ait 15 adet fon ile işlem yapabilirsiniz.


2- B tipi ve A tipi fon işlemlerinde valör süresi ne kadardır?

Valör süreleri fonların karakterlerine göre değişmektedir.Tüm A tip fonlarımız için fon alımı T+1 iş günü, fon bozumunda T+2.iş günüdür. FIN VE FNY B TİPİ LİKİT FON alımında ve bozumunda valör aynı gündür. FIN B TİPİ DEĞİŞKEN FONU VE FIN B TİPİ TAHVİL FONU için valör T+1 iş günüdür. European Equity Fund için valör satım talimatının saat 13:30 kadar verilmesi halinde T+4, saat 13:30’dan sonra verilmesi halinde T+5’dir.


3- Fonlar işlem limitine dahil ediliyor mu?

İşlem limitine dahil edilen fonlarımız FIN ve FNY B TİPİ LİKİT FON ‘dur.


4- Fon alım-satım işlem saatleri kaçtır?

Hergün saat 13:30 ‘a kadar fon alım satım emirleri verilir. Bununla beraber Finansonline’ı kullanan müşterilerimiz portföylerinde bulunan Likit fon tutarının % 97‘si kadar tutarı günlük EFT limitleri içersinde ve EFT Saatleri içersinde olmak kaydı ile kendi adlarına olan hesaplara EFT yapabilmektedirler.


5- Fon işlemlerinde alt/üst limit uygulaması var mı?

Fon işlemlerinde alt limitler FIN A Değişken Fonu, FIN B Tipi Tahvil Fonu ve FIN B Tipi Likit Fonu için en az 1 pay değeridir. FNY B Tipi Likit Fonu, FIN A Tipi Hisse Fonu, FNY A Tipi Değişken Fonu, FIN B Tipi Değişken Fonu, FIN Uzun Vadeli B Tipi Likit Fonu, FNY A Tipi Karma Fonu, FIN Özel Bankacılık B Tipi Değişken Fonu ve FIN Xclusive B Tipi Değişken Fonu en az 1000 pay ve katları şeklindedir. Fonlarda üst limit söz konusu değildir.


6- Fon alım satım işlemlerini nasıl takip edebilirim?

Sağ menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünden gün içinde yaptığınız yatırım fonu işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Geçmiş tarihli işlemlerinizi ise hesap ekstrenizden görüntüleyebilirsiniz.


7- Fon tanıtımlarını ve performans tablolarını nereden görebilirim?

Üst menüde bulunan Yatırım Fonu modülünden; fon içerik dağılımları, fon fiyatları, karşılaştırmalı fon tabloları, fon analizleri ve risk tercihinize göre kendinize uygun fonu belirleyebileceğiniz fon testine ulaşabilirsiniz.


8- İnternetten yaptığım fon al-sat işlemlerinden komisyon alınıyor mu?

Fon Alım Satım işlemlerinde komisyon söz konusu değildir.


9- Fon Tipleri nelerdir?

Yatırım Fonları A ve B olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır:

A tipi: Portföy değerinin aylık ağırlıklı ortalama bazda en az %25‘ ini, devamlı olarak mevzuata göre özelleştirme kapsamına alınan Kamu İktisadi Teşebbüsleri dahil Türkiye‘ de kurulmuş ortaklıkların hisse senetlerine yatırmış fonlardır.

B Tipi: Yukarıdaki sınırlama dışındaki diğer fonlardır. Fonların A veya B tipi olarak ayrılmasındaki önemli nokta vergisel boyuttur. A tipi fonlarda uygulanan vergi istisnası, B tiplerine kıyasla daha geniştir.


10- Yatırım Fonlarının avantajları nelerdir?

Diğer Yatırım Alternatiflerinin cazibesini yitirmesi
Vergi Avantajı
İşlem Kolaylığı
Güven
Profesyonel Yönetim
Zaman Tasarrufu
Küçük Tasarrufları Verimli Değerlendirme İmkanı
Likidite

Zincir Emir
1- Finansonline Zincir Emir Uygulaması nedir?

Zincir Emir uygulaması bir hisse senedi piyasasına iletilen bir ana emir ve bu emirin gerçekleşme şartına bağlı olarak yine hisse senedi piyasasına iletilmek üzere tanımlanan hisse senedi alım veya satım emirleri tamamı olarak tanımlanabilir.2- Zincir Emiri Girişini nasıl yapabilirim?

Zincir Emir Uygulamasını kullanabilmek için öncelikle bir Ana emir tanımlamanız gerekmektedir. Ana Emri, müşteri girişi yaptıktan sonra Al-Sat- Hisse Senedi menü adımında yer alan “Zincir Emir” menüsünden tanımlayabilirsiniz.3- Zincir Emir için Ana Emir Girişini Nasıl Yapabilirim?

Emir iletmek istediğiniz İşlem tipini, hisse senedi kodunu, fiyat, lot miktarını ve emir valör tarihini belirttikten sonra, Zincir Emir ekranının en altında yer alan “Emir Tipi” bölümünde ana emre bağlı emirlerin gönderim sıralamasıyla ilgili tercihinizi belirtmeniz gerekir.

Zincir Emir ekranında yer alan Emir Tipi; ana emrin bağlı zincir emirlerin ana emrin gerçekleşmesinden sonra gönderinin hangi sıralamada yapılacağını belirler.

Ardından tüm emirler iletilsin seçeneğinde piyasaya iletilen ana emrin gerçekleşmesinin ardından bekleyen tüm emirler aynı anda piyasaya gönderilir.

Tüm Emirler sırayla gönderilsin seçeneğini tercih ettiğinizde, ana emre bağlı bekleyen emirle sırayla gönderilir. Her emrin bir gönderilmesi için kendinden bir önceki emrin gerçekleşme şartı aranır.4- Zincir Emir için bağlı emir girişini nasıl yapabilirim?

Al-Sat- Hisse Senedi menü adımında yer alan “Zincir Emir” sekmesinden ana emir tanımlandıktan sonra bu emre bağlı emirleri teyit ekranının altında yer alan emir ekle butonunu kullanarak bağlı emirlerin girişini yapabilirsiniz.

Ayrıca Ana Zincir Emir üzerinden, "Emir Detayı"nı tıklayarak yeni emir ekleyebilirsiniz.5- Birden fazla bağlı emir girebilir miyim?

Bağlı emir olarak bir veya birden fazla emir girebilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem türünü, hisse senedini, emir fiyat ve miktarını belirledikten sonra ekranın sağında yer alan ekle butonuna basmak.

Ana Emire bağlı emirlerin girişini tamamladıktan sonra ekranın altında yer alan “Gönder” butonu ile hazırladığınız emirleri ana emre bağlı aktif emirler haline getirebilirsiniz.6- Tek bir bağlı emiri birden fazla ana emre bağlayabilir miyim?

Hayır, bağlı emirler sadece tek bir ana emre bağlanabilir.7- Bağlı emir girişi yaparken limit ve stok kontrolü yapılır mı?

Hayır, bağlı emir girişi sırasında işlem limiti ve stok kontrolü yapılmaz. İşlem limiti ve stok kontrolü ana emrin gerçekleşmesinin ardından bağlı emrin gönderilmesi sırasında yapılır. Gönderim sırasında işlem limiti veya hisse stokunun müsait olmaması durumunda bağlı emir gönderilmez. Zincir emrin gönderimi sırasında ilgili hesabın müsait olması hesap sahibinin sorumluluğundadır.8- Bağlı emirlerimi değiştirebilir miyim?

Piyasaya gönderilmemiş bağlı emirleri güncellemek mümkün değildir. Emri silip yeni emir girilmesi gerekir. Piyasaya gönderilmiş bağlı emirleri ise günlük işlemler menü adımından emir iyileştirme bölme ve iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.9- Zincir Emir uygulamasında Emrim iletilmeyebilir mi?

Finansonline.com Finans Yatırım Menkul değerler müşterilerine emirlerinin ilgili piyasalara gönderilmesinde sadece aracılık etmektedir. www.finansonline.com üzerinden emirler müşteriler tarafından gönderilir. Zincir emir ve benzer gelişmiş emir uygulamalarında emir teyitlerinin alınmasında yaşanabilecek vb. aksaklıklar neticesinde bağlı emirlerin iletimi gerçekleşmeyebilir. Finansonline.com ilgili hesaptan belli şartlar oluşması durumunda emrin iletilmesine yardımcı olacak servisler geliştirse de; emrin gönderilmesinde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu değildir. Emrin gönderilmesiyle ilgili tüm sorumluluk hesap sahibine aittir.

Sanal Klavye
Close